Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis andis peaminister Taavi Rõivas selgitusi 2016. aasta riigieelarve eelnõu kohta, rääkides lähemalt maksukoormuse muutusest ja hariduse osast riigieelarves.

Rõivas rääkis, et välistus on eelarve tulude prognoosimisel lähtunud rahandusministeeriumi andmetest ja olnud pigem konservatiivsem kui ülemäära optimistlik. Konservatiivsemat prognoosi on näidanud ka viimase kahe aasta eelarve reaalne täitumine, mil tulud ületavad märgatavalt prognoositavaid tulusid ja tänu sellele on riigieelarve olnud ülejäägis.

Rõivas selgitas, et tööjõu maksukoormus langeb järgmisel aastal nii madalapalgaliste maksuvabastuse kui tulumaksuvaba miinimumi tõttu ja kahjulike tarbimiste maksukoormus kasvab. Järgmisel aastal tõusevad nii alkoholi-, tubaka- kui kütuseaktsiis, ütles peaminister.

Esialgsel hinnangul suureneb maksukoormus tervikuna statistiliselt 0,2 protsenti. Valitsusjuht selgitas, et maksukoormuse puhul mõõdetakse mitte ainult kui kõrged on maksumäärad, vaid ka kui hästi maksud laekuvad. Ta tõi esile, et viimastel aastatel on maksukoormat kergitanud just statistiline eripära ja maksud on samade maksumäärade juures paremini laekunud.

Mailis Reps palus peaministril selgitada kolmeprotsendilist langust hariduse eelarves. Rõivase sõnul on see ajutine ja seotud eurorahade perioodi vahetusega. Tema sõnul suureneb hariduse eelarve järgmisel aastal 35 miljoni euro võrra.

„Võrreldavaid andmeid võrreldes saab öelda, et nii nagu eelarve tervikuna, nii on ka haridus lisaraha saanud,“ vastas Rõivas. Ta lisas, et haridus on valitsuse jaoks prioriteet ja järgmisel aastal on kõige olulisemaks hariduse valdkonnas õpetajate palgad.

Peaminister vastas veel Siret Kotka esitatud küsimusele sealiha impordi kohta, Artur Talviku esitatud küsimusele vabakaubandusleppe kohta, Uno Kaskpeiti esitatud küsimusele ministrite ja ametite peadirektorite käsutuses olevate asutuste pangakaartide kohta ning Arno Silla esitatud küsimusele piimakarja taastamise ja sellega koos töökohtade taasloomise kohta.

Siseminister Hanno Pevkur vastas Jüri Adamsi esitatud küsimusele teiste riikide sõrmejälgede andmebaaside kasutamise kohta ja Jaak Madisoni esitatud küsimusele Eesti valmiduse kohta pagulaste vastuvõtmiseks.

Justiitsminister Urmas Reinsalu vastas Raivo Põldaru esitatud küsimusele kohtumääruse täitmise kohta.

Infotunni stenogramm.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk,
631 6356, 515 3903
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside