Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas kaitseminister Hannes Hanso riigikogu liikmete küsimustele mereväe miinitõrje võimekuse suurendamise ja keskpolügooni laiendamise kohta.

Kaitseminister ütles Mart Helme küsimusele vastates, et kaitse-eelarve läbib järgmisel aastal väga jõulise arenguhüppe ja tõuseb üheksa protsendi ehk 37 miljoni euro võrra 449 miljoni euroni. Hanso sõnul on väga suured muudatused tulemas seoses Javelinide kolmanda põlvkonna tankitõrjesüsteemide ja jalaväe lahingmasinate CV90 ostuga.

Mereväe miinitõrje võimekust Hanso sõnul mitte ei suurendata, vaid hoitakse seda alles. Miinitõrjelaevad soetati 1990-ndatel ja nende tehnika on vananenud, mistõttu kindlasti jätkatakse investeeringuga, mis Kaitseväe arengukava järgi on järgmise kolme aasta jooksul igal aastal umbes 10 miljonit eurot.

Kaitseministri sõnul on väga tähtis, et selle kõrval, mida need alused saavad teha Eesti vetes, töötavad nad koos liitlastega ka Atlandi ookeanil. „See on nišivõimekus, millega panustame NATO koostöös ja see on lubadus, mida oleme andnud ja mida kavatseme täita,“ ütles Hanso.

Vastates Artur Talviku küsimusele keskpolügooni laiendamise kohta, rääkis Hanso, et sellest üksi ei piisa kui on olemas tehnika ja laskemoon. „Raamatutest võime neid asju lugeda ja arvutis läbi mängida, aga töötav üksus on ikkagi selline, mis on reaalselt kokku harjutanud,“ rääkis minister, kelle sõnul on riigikaitse seisukohalt äärmiselt tähtis kokku harjutada ka siin viibivate liitlasvägedega.

Tema sõnul pole Eestis neid võimalusi puhtgeograafiliselt palju. Keskpolügooni, mille ümber on rajatud ka ohuala, saab kaitsevägi kasutada 90 päeva aastas. Hanso sõnul on töös ka Soodla eriplaneering ja kohalik kogukond on sellesse kaasatud nii palju kui võimalik.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski peaministri ülesannetes, vastas Mailis Repsi küsimusele hariduse rahastamise kohta, Martin Helme küsimusele pagulaste vastuvõtu kuludest ja Raivo Põldaru küsimusele tervishoiuasutuste valmisoleku kohta nakkushaiguste tõrjeks ja ennetamiseks seoses Lähis-Idast ja Aafrikast lähtuva migratsiooniga. Veel selgitas Ossinovski Monika Haukanõmmele õendusabi sisu ja rahastamist.

Majandus- ja taristuminister Kristen Michal vastas Andres Ammase küsimusele riigiettevõtete omandipoliitika ja poliitikute kuulumise kohta nõukogudesse, Siret Kotka küsimusele Omniva tegevuse kohta ning Arno Silla küsimusele reisijateveo taastamise kohta Piusa-Võru-Valga raudteeliinil.

Infotunni stenogramm: http://stenogrammid.riigikogu.ee/et/201510211300

 

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk,
631 6356, 515 3903
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside