Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Jüri Ratas Jürgen Ligi ja Martin Helme esitatud küsimustele valitsuse seisukohtade ja töövõime kohta.

Ligi tõi esile asjaolu, et valitsuse majanduspoliitilised seisukohad on muutunud. Ta soovis teada põhjendusi.

Ratas selgitas, et täna me näeme seda, et majandusel läheb hästi. „See oli üks indikaator, kui me tegime viimast riigi eelarvestrateegiat, et võtta avaliku sektori tegevust või ressurssi selles mõttes turu pealt vähemaks. Ma arvan, et igasugused dogmad või kivisse raiumised ei ole Eesti poliitikas küll kohased,“ ütles Ratas. Tema arvates tulebki vaadata, kuidas turg ja konjunktuur käitub ja selle järgi tuleb ka teha otsuseid. „Mõnikord on õige teha üks samm tagasi, et minna kaks edasi. Need sammud tähendavad ka lisaanalüüse ja debatte,“ ütles Ratas.

Peaminister märkis, et see majandussituatsioon, mis oli poolteist ja rohkem aastat tagasi, on väga tugevasti muutunud. Muutunud on ka suhtumine. Ta tõi esile maksupoliitilised muudatused. „Näiteks, diislikütuse aktsiisitõus, mis oli planeeritud selle aasta algusesse, jäeti ära. Kange alkoholi aktsiisitõus, mis oli juba eelmise valitsuse poolt tõstetud üles, seda vähendati. Nüüd on riigi eelarvestrateegia käigus järgmise aasta alkoholiaktsiisi tõus üldse ära jäetud. Lisaks tehti muudatused käibemaksu valdkonnas, mis puudutavad majutusasutusi,“ selgitas peaminister. Ta lisas, et majanduse situatsiooni parandamisel on oluline see, kuidas me toetame oma inimesi ja kohalikke omavalitsusi kohapeal.

Helme viitas ministrite sagedasele vahetusele valitsuses ja soovis peaministrilt teada, kuidas see mõjutab valitsuse töövõimet.

Ratas kinnitas, et see valitsus on hästi töökalt valitsenud. „Ja parimat kindlust, et see valitsus täna on tõesti ambitsioonikas, on töine ja tal on hea koostöövaim näitab eelmise nädala lõpus riigi eelarvestrateegia vastuvõtmine,“ ütles Ratas.

„Jaak Aabi puhul eksimus on selge ja siin ei ole muud võimalust, kui ministri ametikohalt lahkuda. Olgu ta minister või ükskõik missugune teine ametikandja, alkoholi tarvitanud inimene ja alkoholi tarvitanud inimese kahtlus oma enesetunde osas, inimene ei saa sõiduki rooli istuda. Kahjuks seda minister tegi ja on võtnud ühelt poolt vastu karistuse, aga teiselt poolt võtnud ka poliitilise vastutuse. Vastava avalduse on ta ka minule esitanud, nii et ma usun, et lähinädalatel ma lähen kindlasti selle avaldusega ka Vabariigi Presidendi juurde,“ selgitas Ratas.

Peaminister vastas veel Yoko Alenderi esitatud küsimusele ministri pädevuse piiride, Uno Kaskpeiti esitatud küsimusele tsiviilkaitse olukorra ja selle arendamise plaanide ning Enn Meri esitatud küsimusele riigieelarve strateegia ja majanduse seisu kohta.

Sotsiaalkaitseminister Kaia Iva vastas Monika Haukanõmme esitatud küsimusele puudega laste perede toimetuleku toetuste kohta.

Välisminister Sven Mikser vastas Andres Herkeli esitatud küsimusele keemiarelva kasutamise lõpetamise kohta.

Istungi stenogramm:

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega)

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

 

 

 

Tagasiside