Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu liikmed esitasid infotunnis osalenud ministritele küsimusi siseminister Mart Helme väljaütlemiste kohta.

Riigikogu liige Indrek Saar küsis peaminister Jüri Ratase hinnangut sellele, kas siseminister käitub välismeedias antud kommentaaridega põhiseaduse mõtte kohaselt. Ta märkis, et sõnal on jõud ning sõnadega võib käivitada ühiskonnas väga olulisi protsesse.

Peaminister rõhutas, et põhiseadus kehtib kõigile ja on ülim. Ratase sõnul on ta intervjuu järel siseministriga rääkinud ning ministri sõnul on teda valesti mõistetud. „See on väga hea, et ta nii mõtleb, et kedagi ei tohi ära ajada, kellegi vastu ei tohi vaenu õhutada,“ ütles Ratas. „Aga selle intervjuu kontekstis minu meelest ta ütles välja sõnu või lauseid või vastuseid, mis andsid väga selgelt teistsuguse tunnetuse.“

Peaministri sõnul on igasugune lõhestav, vähemusi diskrimineeriv või vägivalda õhutav retoorika taunitav. „Eesti peab olema ja ma tõesti loodan, et Eesti on ühiskond, kus kõigil on turvaline, kindel ja hea olla,“ lisas Ratas.

Peaminister Jüri Ratas vastas veel Marko Mihkelsoni küsimusele välispoliitika, Jevgeni Ossinovski küsimusele vähemuste õiguste ning Riina Sikkuti küsimusele valitsemise kohta.

Jürgen Ligi soovis kaitseminister Jüri Luigelt teada, kuidas mõjutavad siseministri väljaütlemised Eesti julgeolekuolukorda, liitlassuhteid ning sanktsioone Venemaa vastu.

„Kõigi selliste avalduste puhul me peame seda arvestama, et neid pannakse tähele,“ ütles Luik. Kaitseminister toonitas aga, et kõnealune väljaütlemine ega eelmised ei muuda Eesti üldist rahvusvahelist positsiooni. „Ma olen kindel, et meie liitlased vaatavad meie tegevust tervikuna,“ ütles Luik. „Ühed või teised siseministri absoluutselt sobimatud kommentaarid seda koostööd ei murra – selles ma olen küll täiesti kindel.“ Samas ei ole tema sõnul kahtlust, et need mõjuvad halvasti Eesti imagole.

Rääkides sanktsioonidest, on ministri sõnul valitsuse poliitika see, et sanktsioonid töötavad. Ta ütles, et Eesti on alati sanktsioonide kehtestamist ja tugevdamist toetanud.

Kaitseminister Jüri Luik vastas veel Johannes Kerdi küsimusele merekaitse ning Maris Lauri küsimusele kaitsepoliitika kohta.

Maaeluminister Arvo Aller vastas Katri Raigi küsimusele Maaelu Edendamise Sihtasutuse ning Ivari Padari küsimusele toetuste kohta.

Infotunni stenogramm

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega.)

Riigikogu pressiteenistus
Liisa Johanna Lukk
tel 631 6456, 53 310 789
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside