Riigikogu infotunnis vastas tervise- ja tööminister Tanel Kiik Priit Sibula ja Helmen Küti küsimustele koroonaviiruse vastu vaktsineerimise kohta.

Priit Sibul avaldas muret, et riiklikus vaktsineerimiskavas olevate sihtrühmade vaktsineerima kutsumine võib olla perearstidele liigne koormus. Samuti tundis ta huvi, kas on üheselt paigas, kuidas toimub vaktsineerimine hooldekodudes.

Minister Tanel Kiik ütles oma vastuses, et tema hinnangul on perearstikeskuste kaasamine vaktsineerimisse ainuõige. „See on kõige pädevam ja kõige võimekam ressurss vaktsineerimise läbiviimiseks,“ lausus ta. Minister märkis, et perearstidel ja -õdedel on vastav kvalifikatsioon ja kogemus ning nad on algusest peale olnud vaktsineerimise plaani väljatöötamisse kaasatud. Ta lisas, et koormuse küsimused on läbi räägitud ja kuna vaktsiinitarned on olnud väikesed, siis pole kogu perearstikeskuste ressurss veel kasutuses.

Hooldekodudest rääkides ütles Kiik, et esimese vaktsineerimise kuuri on saanud 192st hooldekodust 175. Ta lausus, et töö selle nimel on olnud proaktiivne ja seda protsessi on koordineerinud Haigekassa koostöös Terviseameti ja Sotsiaalministeeriumiga. „Erihoolekande puhul on tehtud 56 hoolekandeüksust 61st ja need viimased viis on samuti töös. Ehk võime sisuliselt öelda, et hoolekandesektoris, nii üldhooldes, erihoolekandes, tegelikult ka kogukonnateenustel on praktiliselt täisring peale tehtud vaktsineerimisega.“

Seoses vaktsiinitarnetega rääkis Kiik, et detsembris jõudis Eestisse alla 10 000 vaktsiinidoosi, jaanuaris umbes 40 000, veebruaris on oodata ligi 120 000 ja märtsis üle 200 000 doosi. Ta lausus, et näha on selget edasiliikumist, kuigi tahaksime, et see oleks kiirem. „Praeguse tempoga keskendume just neile riskirühmadele, kelle elu ja tervis on enam ohus,“ lisas Kiik.

Peaminister Kaja Kallas ütles tervisekriisi puudutavatele küsimustele vastates, et põhilised kolded on kodudes ja töökohtades. Ta rõhus inimeste endi vastutustundele, sest kui piirangutest kinni ei peeta, ei saa nakatumiskordajat alla teisiti kui täieliku sulgemisega. Peaminister toonitas, et eesmärk on, et meditsiinisüsteem peaks vastu ja suudaksime ühiskonna hoida võimalikult avatuna. Kallase sõnul saavad parema suhtlemise huvides edaspidi ka Riigikogu liikmed teadusnõukojalt sama ülevaate, mille saab valitsus.

Peaminister vastas Helir-Valdor Seederi küsimusele tervise- ja majanduskriisi, Martin Helme küsimusele koroonakriisi juhtimise, Indrek Saare küsimusele tervisekriisi, Helle-Moonika Helme küsimusele vaktsiinide ning Euroopa koostöö ja julgeoleku ning Urmas Reinsalu küsimusele Riigikogu ja valitsuse koostöö kohta.

Infotunni stenogramm

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega.)

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6592, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside