Infotunnis oli tähelepanu keskmes kriisiolukorrast väljumine
Riigikogu infotunnis vastasid peaminister Jüri Ratas ja sotsiaalminister Tanel Kiik kriisiolukorra kestvuse, kriisist väljumise strateegia, COVID-19 viiruse leviku piiramise, majandusmeetmete, tervishoiu olukorra ja sotsiaalsete probleemide lahendamise kohta.
Urve Tiidus küsis peaminister Jüri Rataselt kriisist väljumise strateegia prioriteetide kohta. Ta palus peaministril öelda ilma diplomaatiata ja konkreetselt, millised otsused on tehtud järgnevate päevade ja nädalate kohta seoses väljumisstrateegiaga ja lisaks, millisel prioriteetsuse astmel on majanduse taaskäivitamine selles protsessis.
Ratas ütles tuginedes valitsuse kriisikomisjoni 21. aprilli koosolekule, et koroonaviiruse Eestis puhang 20. aprilli seisuga on suunaga allapoole, mis on loomulikult positiivne. „Ma olen kõige suurem toetaja selles, et see lõpeks nii ruttu kui võimalik. Kahjuks seda veel need numbrid viirusepuhangu osas ei näita.“
Ratas märkis, et põhimõtteliselt on välja töötatud väljumisstrateegiaga COVID-19 haiguspuhangust. „Me oleme jõudnud päris lähedale, et see info edastada nii Riigikogule kui ka avalikkusele ja ka huvigruppidele, et seda siis läbi arutada lähipäevade jooksul,“ ütles peaminister.
Ratas märkis, et põhimõtteliselt oleme kõikide sammude osas pannud prioriteetsuse järjekorda, kuidas leevendamine ja haiguspuhangust väljumine toimuma peaks. „Kindlasti jäävad kehtima teatud eritingimused, et näiteks seesama 2+2 reegel, isikukaitsevahendid töötajatele ja kui me räägime kaubanduskeskuste avamisest oluline desinfitseerimisnõue,“ ütles Ratas. Ta lisas, et kui soov on leida konkreetseid kuupäevi, siis mitte keegi ei saa täna seda välja öelda. „Kokkuvõttes on ikkagi tervis ja elu see number üks. Sõltume sellest, kuidas käitub viirus ja haiguspuhang.“
Ratas ütles, et eriolukorra aspekt tuleb homme arutelu alla. „Minu ettepanek on eriolukorda tänases situatsioonis pikendada. Kui pikalt seda teha, siis homme ülehomme me seda arutame. Ja ma arvan, et minimaalselt saab see olla kaks nädalat.“
Ratas vastas veel Kristen Michali küsimusele majandusmeetmete ja kriisist väljumise, Jürgen Ligi esitatud küsimusele eriolukorra juhtimise, Siim Kallase esitatud küsimusele valitsuse otsuste ja rahvusvaheliste ühenduste ning Keit Pentus-Rosimannuse esitatud küsimusele tervishoiu olukorra kohta.
Sotsiaalminister Tanel Kiik vastas Lauri Läänemetsa esitatud küsimusele Saaremaal COVID-19 viiruse leviku piiramise kohta, Helmen Küti esitatud küsimusele mittetulundusühingute rahastamise, Jevgeni Ossinovski esitatud küsimusele põhjendamatult kõrgete ravimihindade, Heljo Pikhofi esitatud küsimusele omastehoolduse ja Hele Everausi esitatud küsimusele eriolukorra sünnitusabi kohta.
Videosalvestist istungist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).
Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]