Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas riigihalduse minister Jaak Aab Mart Helme esitatud küsimusele riigiasutuste Tallinnast väljaviimise kohta.

Helme soovis saada teavet riigiasutuste Tallinnast väljaviimisega kaasnevate kulude ja probleemide lahendamise kohta.

Aab rõhutas, et tegu on regionaalpoliitilise meetme protsessiga. Ta selgitas, et maapiirkondades riigi kohaloleku säilitamiseks tuleks keskvalitsuse asutuste töötajaid välja viia ehk neid töökohti välja viia.

„Paljud asutused teevad seda nii, et kui Tallinnas vabaneb töökoht ehk inimene lahkub töölt, siis vastav töökoht viiaksegi maapiirkonda – just siis, kui seal on esindused olemas,“ märkis Aab. Tema hinnangul on kindlasti sellel positiivne mõõde. Aab tõi näite Saaremaalt pärast seda kui  peaaegu kogu maakond ühines üheks vallaks. „Nad kuulutasid osale töökohtadele välja avaliku konkursi ja ise ka imestasid. Juristid, IT-spetsialistid, väga kvalifitseeritud spetsialistid ja töötajad otsisid tööd Saaremaal. Nad olid sunnitud käima siiamaani Tallinnas tööl,“ ütles Aab.  Ta lisas, et kindlasti on see signaal tulevikku: noored ei pea peale ülikooli tulema Tallinnasse tööle, neil on võimalik töötada ka maapiirkonnas, maakonnakeskustes. 

Aab märkis, et tavakulud, mis seonduvad töökohtade väljaviimisega vastavas asutuses, tuleb katta selle asutuse või ministeeriumi eelarvest. „Küll on aga ühekordseid kulusid, mis on seotud teatud koondamistega, uuesti värbamistega, võib-olla ka mõningad ruumide korrastamise kulud, kui me räägime mingisugusest suuremast üksusest. Need taotlused esitatakse riigi eelarvestrateegia käigus sellel kevadel,“ selgitas minister. Ta lisas, et elamispinna olemasolu probleemi loodab ta vähemalt leevendada eluaseme programmiga, kus tuleks koostööd teha kohalike omavalitsustega, kus on võimalik rajada eluasemeid, kortermaju. Ta viitas ka programmile, mida juhib Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ja konkreetselt Urve Palo. „Koostöös omavalitsustega riik on nõus panustama 50 protsenti, omavalitsused 50 protsenti. Selline on üldreegel, neid tingimusi veel täpsustatakse uue vooru jaoks,“ ütles Aab.

Minister viitas asjaolule, et 5. detsembril kinnitas valitsus plaani, mida ministeeriumid, asutused on esitanud selle kolme aasta peale. „See on üle tuhande töökoha ja need on konkreetsete asutuste, konkreetsete numbritega kinnitatud. Samas otsustati valitsuskabinetis, et me ei saa lihtsalt rahul olla sellega, vaid me tahame, et see protsess jätkuks,“ märkis Aab.

Riigihalduse minister vastas veel Arto Aasa esitatud küsimusele regionaalhalduse kohta.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski peaministri ülesannetes vastas Yoko Alenderi esitatud küsimusele vägivalla vastu seismise ja Martin Helme esitatud küsimusele ELi eelarve sissemaksete kohta.

Sotsiaalkaitseminister Kaia Iva vastas Monika Haukanõmme esitatud küsimusele SKAIS2 arengute kohta.

Infotunni stenogramm:

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu
 (NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega)

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

 

 

 

Tagasiside