Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Jüri Ratas Artur Talviku esitatud küsimusele Rail Balticu asjaajamise kohta.

Talvik oli murelik, et sajandi suurprojektiks nimetatud Rail Balticu asjaajamine ei ole läbipaistev. Firma, mis neid suuri asju ajab, on viidud Lätti, kus on hoopis teistsugune ärikultuur ja ka poliitiline kultuur, hoopis kinnisem ja vähem läbipaistev. Ta soovis teada, kas see on põhjus, miks RB Rail tehti Lätti, et saaks Rail Balticu asju ajada vähem läbipaistvalt.

Ratas tõrjus selle seisukoha. „Lühivastus on, et kindlasti ei ole see põhjus,“ ütles peaminister. Ta lisas: „Aga see tähelepanu, mida te oma küsimuses juhtisite, et nii suur investeering, nii oluline investeering, mis kindlasti kasutab palju Eesti maksumaksjate raha, aga kasutab ka Euroopa Liidu maksumaksja raha, peab olema laiapõhjaline ja avatud. See ei saa olla suletud.“ Ratas selgitas, et igasugune info küsimine, uuringute küsimine, analüüside küsimine peab olema avatud Rail Balticu projekti raames, millest on lähtunud kõik projektiga tegelenud valitsused ja ka ametis olev valitsus lähtub selles printsiibist.

Peaministri sõnul saavad ükskõik missugused teemad, mis tulevad lauale Rail Balticu kohta operatiivse, adekvaatse ja avatud vastuse. „Tegemist on väga õige projektiga. Ma arvan, et täna on see hea võimalus Eesti, Läti ja Leedu ühendada, Eesti sees tõsta liikumiskiirust. Ja kokkuvõttes on eesmärk tagada ühendus Kesk-Euroopaga läbi Poola,“ märkis Ratas. Ta avaldas heameelt, et nii Riigikogu kui ka Läti parlament on öelnud oma jah-sõna, nüüd on kord Leedu parlamendi käes.  Peaminister kinnitas, et on reaalselt astutud samme, et kaasata oma ala kõige paremaid tippe selle projekti parimasse õnnestumisse.

Ratas vastas veel Kristen Michali  ja Urmas Kruuse esitatud küsimustele poliitiliste valikute ja Andres Herkeli esitatud küsimusele kohalike omavalitsuste korruptsiooni kohta.

Siseminister Andres Anvelt vastas Henn Põlluaasa küsimusele politseipatrullide olukorra, Uno Kaskpeiti esitatud küsimusele jõe- ja järvepiiri tugevdamise meetmete ning Andres Ammase esitatud küsimusele sisejulgeoleku rahastamise kohta.

Rahandusminister Toomas Tõniste vastas Aivar Sõerdi ja Hanno Pevkuri esitatud küsimustele  riigieelarve kohta.

Istungi stenogramm:

Riigikogu videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega)

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

Tagasiside