Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas riigihalduse minister Jaak Aab Külliki Kübarsepa esitatud küsimusele haldusreformi kohta.

Kübarsepp soovis teada, millised on valitsuse ülesanded ja abi, et tuleva aasta alguseks oleksid kõik seadusandlikud kohustused korrektselt, õiguspäraselt ja selgelt täidetud.

Aab ütles, et alles võisime konstateerida, et nüüd on kohalikud valimised läbi ja sellega on tegelikult kohalike omavalitsuste haldusreform põhimõtteliselt verstapostina lõpule jõudnud. Ta tunnistas, et palju tööd on ees ja on ka palju lahendamata küsimusi omavalitsustes.

Aab märkis, et haldusreformi läbiviimise protsessis on kõigis piirkondades olnud abiks maavalitsus nii läbirääkimiste korraldamisel, kokkuleppimistel uutest struktuuride üle kui ka uue omavalitsuse käivitumise küsimuses.

„Meil on piirkondades kaheksa haldusreformi konsultanti, kusjuures nad jätkavad oma tööd järgmise aasta lõpuni,“ ütles Aab. Tema sõnul on nemad pidevalt abis. „Need on tugevad eksperdid ja spetsialistid, kellel on kogemus nii omavalitsuste teoreetilisest baasist kui ka praktilisest kogemusest,“ selgitas minister. Seaduse kohaselt peaksid omavalitsused rakendama uued struktuurid alates tuleva aasta algusest. „Ma usun, et seal, kus see eeltöö on rohkem tehtud, see asi ka nii toimib. Kus on eeltööd vähem tehtud, võib tekitada probleeme, aga otsustaja on nüüd ju olemas, sest nüüd on valitud uus volikogu nendes uutes piirides ja volikogu peab ka otsustama,“ toonitas Aab. Ta ütles, et kindlasti aitame konsultatsioonidega. „Meil on näiteks juba välja kuulutatud kaks infopäeva vallasekretäridele, omavalitsuste sekretäridele, kus nad saavad nõu. Otsuste koostamises, juriidilises toetamises toimetavad endised maasekretärid ja alates 1. jaanuarist on ka riigihalduse talitus maakondades,“ selgitas riigihalduse minister.

Peaminister Jüri Ratas vastas Jürgen Ligi esitatud küsimusele riigieelarve, Mart Helme esitatud küsimusele kvoodipagulaste, Maris Lauri esitatud küsimusele lähetatud töötajate direktiivi, Andres Herkeli ja Helmut Hallemaa esitatud küsimustele munitsipaalkorruptsiooni kohta ning Arno Silla esitatud küsimusele šaakalitega seotud probleemide lahendamise kohta.

Kaitseminister Jüri Luik vastas Artur Talviku esitatud küsimusele laiapindse riigikaitse ja Henn Põlluaasa esitatud küsimusele transpordilennuki Boeing C-17 kasutamise kohta.

Infotunni stenogramm:

Riigikogu videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega)

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

 

Tagasiside