Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastasid saadikute küsimustele kaitseminister Kalle Laanet, riigihalduse minister Jaak Aab ja siseminister Kristian Jaani.

Rene Koka küsimus siseminister Kristian Jaanile puudutas Eesti tsiviilelanike kaitse plaane sõja korral.

Jaani tõdes, et siiamaani on kõik ohustsenaariumid põhinenud hübriidohtudel, näiteks nähti ette vajadust planeerida inimeste evakueerimist ühest Eesti piirkonnast teise, kuid Ukraina sündmuste valguses on selge, et tuleb arvestada ka tsiviilelanike vastaste sõjakuritegudega. Siseminister rõhutas, et valitsus on seetõttu otsustanud panustada laiapindsesse riigikaitsesse 140 miljoni eurot. „Seal on meie välispiiri väljaehitamine ja kaks julgeolekupaketti, mis käsitlevad laiapindset riigikaitset, kaitsekulusid, aga ka mittesõjalisi arendusvajadusi. Kokku 140 miljoni eest. Nii et see on väga suur asi, mida me kindlasti juba oleme teinud,“ sõnas Jaani ja tõi esile, et selle rahasüstiga kasvatatakse muuhulgas Päästeameti demineerimise ja varingupääste võimekust, kaardistatakse varjumiskohad ning arendatakse ohuteavituse süsteeme.

„Päästeamet on nüüd alustanud olemasoleva riikliku evakuatsiooniplaani uuendamist lähtuvalt uutest ohustsenaariumidest ja täna kohe-kohe on valmimas ka Päästeameti enda sisene koolituskava, kuidas omaenda spetsialistid veelgi paremini välja koolitada,“ lisas minister. Jaani sõnul on tulemas ka üleriigiline kriisiõppus.

Siseminister Kristian Jaani vastas veel Riho Breiveli küsimusele piirivalvurite tegevuse ja alluvussuhete kohta sõja korral ja Riina Sikkuti küsimusele 9. mai kohta.

Kaitseminister Kalle Laanet vastas Lauri Läänemetsa küsimusele riigikaitsjate töötasude kohta, Heiki Hepneri küsimusele Eesti riigi kaitse kohta, Andres Metsoja küsimusele laiapindse riigikaitse kohta, Alar Lanemani küsimusele uute sõjaliste võimete arendamise ja Leo Kunnase küsimusele riigikaitse arengukava 2022–2031 täiendamise kohta.

Riigihalduse minister Jaak Aab vastas Helir-Valdor Seederi küsimusele julgeoleku kohta, Helle-Moonika Helme küsimusele energiahindade ja kaugkütte kompenseerimise kohta ning Paul Puustusmaa küsimusele Ukraina sõja, põgenike ja kohalike omavalitsuste kohta.

Infotunni stenogramm:

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega.)

Riigikogu pressiteenistus
Maris Meiessaar
tel 631 6353, 5558 3993
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside