Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Peaminister Kaja Kallas ütles Riigikogu infotunnis Andres Metsoja küsimusele vastates, et prokuratuuri tegevus kuulub Justiitsministeeriumi pädevusse, ent Eesti on õigusriik ja prokuratuuri sõltumatus peab olema tagatud.

„Tõsi on see, et prokuratuuri sõltumatus peab olema tagatud, ja mitte ainult ei pea see olema sõltumatu, vaid see peab ka näima sõltumatu, mis tähendab seda, et igasugusest poliitilisest sekkumisest prokuratuuri tegevusse tuleb kindlasti hoiduda,“ lausus Kallas.

Peaminister märkis, et justiitsminister on prokuratuuri tegevuse seaduslikkuse ja otstarbekuse kontrollimiseks algatanud teenistusliku järelevalve, rõhutades, et seda ei vii läbi poliitikud. Ta lisas, et Riigikohtul on olukorra arutamiseks võimalik vedada uurimiskomisjoni loomist.

Kallas lisas, et asjaolud on vaja välja selgitada ja õigussüsteemis peab säilima töörahu.

Justiitsminister Kalle Laanet ütles prokuratuuriga seotud küsimustele vastates, et tema jaoks on küsimus, miks ei tulnud riigi peaprokurörilt ühtegi etteheidet enne seda, kui selgus, et kohtunikkond ei valinud teda Tallinna Ringkonnakohtu esimeheks.

Laanet nentis, et vaja on selgust. „Selleks, et seda selgust saada, olen mina esmaspäeva õhtul kell 17.30 allkirjastanud siinsamas Riigikogu hoovis käskkirja, et läbi viia teenistuslik järelevalve aasta jooksul: mis on toimunud sündmused, kuidas see on toimunud kõik, et kontrollida prokuratuuri tegevuse seaduslikkust, otstarbekust ja tulemuslikkust.“

Minister selgitas, et teenistusliku järelevalve algatamise õiguslik alus on Vabariigi Valitsuse seadus, prokuratuuriseadus ja prokuratuuri põhimäärus. „Prokuratuuri sõltumatus ei ole absoluutne. Prokuratuuri sõltumatus täitevvõimust on sõltumatu tõesti. Konkreetsete kriminaalmenetluste läbiviimine. Ja seda kontrollib kohus,“ sõnas justiitsminister.

Laanet märkis, et justiitsminister vastutab teenistusliku poolt eest. „Minu kohustus on tagada, et prokuratuur töötab seadusi järgides, otstarbekalt ja tulemuslikult,“ lausus Laanet. Ta lisas, et peaprokurör oleks võimalike mõjutuste või seaduserikkumiste osas pidanud pöörduma ajakirjanduse asemel Justiitsministeeriumisse või kaitsepolitseisse.

Peaminister Kaja Kallas vastas veel Martin Helme küsimusele Macroniga räägitu, Lauri Laatsi küsimusele kodumaise toidutööstuse oleviku ja tuleviku väljakutsete, Varro Vooglaiu küsimusele Kaitseväe osalemise kohta Ukraina sõjas ning Vadim Belobrovtsevi küsimusele omavalitsuste rahastamise reformi kohta.

Justiitsminister Kalle Laanet vastas Urmas Reinsalu küsimusele õigusriigi, Mart Maastiku küsimusele prokuratuuri sõltumatuse ning Kert Kingo küsimusele prokuratuuri tegevuse seaduslikkuse ja järelevalve kohta.

Infotunni stenogramm

Videosalvestist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
631 6592, 510 6179
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside