Infotunnis käsitleti õpetajate palgatõusu
Riigikogu liige Tõnis Lukas küsis peaminister Kaja Kallaselt Riigikogu infotunnis, mida teeb valitsus selleks, et õpetajate streik ära hoida. Lukase sõnul pakub valitsus õpetajate palga alammäära tõusuks 1,77 protsenti. Ta toonitas, et õpetajate taotlus palgatõusuks on asjakohane, et tagada järelkasv ja praegused õpetajad otsustaks ses ametis jätkata.
Lukas viitas, et õpetajate jätkamine ja järelkasv on eeldus ka selleks, et jätkuks õpetajaid ja saaks plaanitult üle minna eestikeelsele haridusele.
Kallase sõnul on haridus valitsuse jaoks prioriteet julgeoleku kõrval. Ta viitas, et haridus- ja teadusvaldkonda suunatakse 1,5 miljardit eurot, millest õpetajate palgaks 561,9 miljonit eurot. Selle eest suurendatakse peaministri sõnul peale miinimumpalga ka diferentseerimisfondi. „Riik teeb koostööd ülikoolidega, et õpetajateks õppivate tudengite arvu suurendada. Halduslepingus õpetajakoolitust pakkuvate ülikoolidega on suurendatud õpetajate ja tugispetsialistide õppekohtade arvu, Tallinna Ülikoolis vastavalt 155 uut õppekohta ja Tartu Ülikoolis 262 täiendavat õppekohta. Lisaks rahastame õppekohti eestikeelsele õppele ülemineku tegevuskava raames,“ lausus Kallas. Ta lisas, et suurendatud on stipendiumifondi õpetajakoolituse ja tugispetsialisti koolituse tudengitele, milleks valitsus on teinud ettepaneku eraldada järgmisel aastal 4,6 miljonit ja 2025. aastal 6,8 miljonit eurot.
Peaministri sõnul pöörab Haridus- ja Teadusministeerium tähelepanu ka õpetajate karjäärimudeli arendamisele, mis toetab igapäevast õpetaja professionaalset arengut ning on seotud palga ja koolitusvõimalustega ja suurendab õpetajate professionaalset kindlustunnet. Kallas osutas, et täiendavat raha suunatakse ka kõrgharidusse ning õpetajate palka tõstetakse, erinevalt teistest valdkondadest, kus kitsastes eelarvelistes oludes palgatõusu võimaldada ei saa. „Sellist palgatõusu nagu oli õpetajatel eelmisel aastal – 24 protsenti – ei ole tegelikult peaaegu ühelgi teisel valdkonnal peale päästjate ette näidata. See kasv on tõesti olnud erakordselt suur,“ lausus ta.
Kallase sõnul on valitsusel eesmärk tõsta õpetajate palk 2027. aastaks 120 protsendini Eesti keskmisest palgast. Ta ütles, et eelmise palgatõusu kõrval aitab õpetajate palga tõusmisele kaasa ka maksuküüru kaotamine 2025. aastal. „Kindlasti me otsime võimalusi seda palka rohkem tõsta,“ lausus peaminister ja lisas, et need võimalused peituvad koolivõrgu korrastamises.
Peaminister Kaja Kallas vastas veel Tanel Kiige küsimusele kriisideks valmisoleku, Helle-Moonika Helme küsimusele olukorra kohta Eesti Vabariigis, Priit Sibula küsimusele Novaria Consultile antud täiendava laenu, Aleksandr Tšaplõgini küsimusele bürokraatia, Alar Lanemani küsimusele Eesti ja Balti kaitsekavade arengute, Mart Helme küsimusele Eesti tuleviku, Evelin Poolametsa küsimusele Venemaale seatud sanktsioonide ning Tõnis Möldri küsimusele Venemaaga äri ajamise kohta.
Välisminister Margus Tsahkna vastas Riina Solmani küsimusele poliitiliste valikute ning majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo vastas Valdo Randpere küsimusele küberkuritegevuse katsete kohta.
Videosalvestist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.
Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
631 6592, 510 6179
[email protected]
päringud: [email protected]