Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas justiitsminister Urmas Reinsalu peaministri ülesannetes Toomas Kivimägi esitatud küsimustele ühistranspordi korraldamise kohta maakonnaliinidel.

Kivimägi viitas asjaolule, et järgmise aasta riigieelarve eelnõus on tasuta sõidu lubadus maakonnaliinidel. Tema arvates pole maakonnaliinidele täiendava raha eraldamises iseenesest mitte midagi halba. Ta küsis, miks te ei usalda kohalikke omavalitsusi, miks te ei usalda maakondlikke ühistranspordikeskusi selle raha üle otsustama, vaid ütlete ette, et seda raha võib kasutada üksnes piletihinna kinnimaksmiseks.

Reinsalu selgitas, et haldusreformi mõte ei ole ju omavalitsuste piiride ümberjoonistamine, vaid haldusreformi mõte on tegelikult jätkusuutlik ja suurema mastaabiga võimekus kohalikel kogukondadel otsuseid langetada puutuvalt arengusse. „Seetõttu ongi ka parlament kiitnud heaks ühitranspordiseaduse muudatused, millega peaks üle maa ühitranspordikeskuste võrk rakenduma,“ ütles Reinsalu. Ta möönis, et see on lühike ajaperiood pärast reformi, aga ta loodab, et kogukonnad tulevad sellega toime. Seejärel peaks maakondlik ühitranspordiküsimuste korraldamine olema maakondlike ühistranspordikeskuste pädevuses.

„See, mis puudutab hinnastamist, näeb välja vastavalt seadusele nõnda, et maakondlike ühistranspordikeskuste ettepanekul kinnitab konkreetsed piletihinnad Maanteeameti peadirektor oma õigusaktiga,“ selgitas minister. Ta lisas, et iseenesest kohalik kogukond läbi oma esindajate ühistranspordikeskuses tunneb kõige paremini seda, milline peaks olema mõistlikum liinivõrk.

Kindlasti toob haldusreform koos demograafiliste arengutega kaasa surve ka seda liinivõrku korrastada. „Kindlasti langetab kogukond paremad otsused selles suunas, kas teha muutusi piletihinnastamises konkreetses piirkonnas või langetada otsuseid, mis puudutavad sõidukvaliteeti, sealhulgas ka busside soetamist,“ ütles minister.

Reinsalu vastas veel Külliki Kübarsepa esitatud küsimusele omavalitsuste rolli kohta kiire interneti viimisel maale.

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps vastas Martin Helme esitatud küsimusele Tallinna riigigümnaasiumide, Yoko Alenderi esitatud küsimusele hariduses võrdsete võimaluste pakkumise ja Andres Ammase esitatud küsimusele Eesti koolimatemaatika kohta.

Keskkonnaminister Siim Kiisler vastas Artur Talviku esitatud küsimusele Keskkonnaameti tegevuse kohta Nursipalu näitel ja Raivo Põldaru esitatud küsimusele Pärnu jõestiku elupaikade taastamise kohta.

Infotunni stenogramm:

Riigikogu videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega)

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

Tagasiside