Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis soovis Taavi Rõivas keskkonnaminister Rene Kokalt teada seisukohta kavandatava maade hindamise kohta.

Rõivas märkis, et maksuteooria järgi on maamaks üks igati loogiline ja mõistlik maks, sellepärast, et omavalitsustel tihti korrelatsioonis kruntide suurusega kaasnevad ka kulud. Ta soovis teada, kas selle maa korralise hindamisega, mille puhul me oskame eeldada, et umbes kuuekordne keskmine tõus võiks tulla, kaasneb siis ka maksumäärade korrigeerimine, et omavalitsusele seataks uued piirid, mis vahemikus võib maamaksumäära kehtestada.

Kokk selgitas, et Eestis on maa korralist hindamist tehtud kolmel korral: 1993, 1996 ja 2001, millest on 18 aastat möödas. Ta selgitas, et sellest ajast on väga palju muutunud ja hinnad on muutunud. Maa-amet  Keskkonnaministeeriumi haldusalas oleva asutusena on see, kes nimetatud protsessi praegu veab, maksupool on koostöös Rahandusministeeriumiga. „Aga tänaselt oleme küll põhimõtteliselt kokku leppinud selle, et kui 2021 see maade korraline hindamine saab läbi viidud, siis sellist kordades olevat maa maksustamist ei tule,“ märkis Kokk. Ministrile teadaolevalt ka aastal 2001, kui oli viimane maa korraline hindamine, pandi ette koefitsiendid, milleni said ka kohalikud omavalitsused oma maamakse muuta. „Ehk vastus on, et jah, pannakse ette piirmäärad, mis ei too kaasa kohest maksutõusu,“ ütles Kokk.

„Üks mõttekoht selles temaatikas üldse on see, kuidas ära reguleerida, et edaspidi, olenemata poliitilisest seisust riigis, kes valitseb, kes mitte, oleks korraline hindamine seadusega määratud, et ta toimuks näiteks nelja aasta tagant, et ei teki selliseid auke,“ selgitas keskkonnaminister. „Ma loodan, et me leiame mõistliku lahenduse, nagu on paljudes Euroopa Liidu riikides, et see toimubki iga nelja aasta tagant,“ ütles Kokk.

Keskkonnaminister vastas veel Indrek Saare esitatud küsimusele taastuvenergia, Heljo Pikhofi esitatud küsimusele kliimapoliitika, Riina Sikkuti esitatud küsimusele energeetika, Jevgeni Ossinovski esitatud küsimusele kliimaneutraalsuse ja Lauri Läänemetsa esitatud küsimusele maamaksumäärade kehtestamise kohta.

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps vastas Signe Kivi esitatud küsimusele kaasava hariduse, Katri Raiki esitatud küsimusele hariduse eksperimentide, Jüri Jaansoni esitatud küsimusele laste liikumise, Aivar Sõerdi esitatud küsimusele haridus- ja teadusministeeriumi eelarve, Heidy Purga esitatud küsimusele eestikeelse hariduse ja Liina Kersna esitatud küsimusele hindamise kohta.

Peaminister Jüri Ratas vastas Raimond Kaljulaidi esitatud küsimusele Sinise Äratuse tegevuse kohta.

Infotunni stenogramm:

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

Tagasiside