Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis esitas Katri Raik haridus- ja teadusminister Mailis Repsile küsimuse koolidirektorite ametikohale valimise kohta.

Raik viitas asjaolule, et sellel kooliaastal on vähemalt kolm koolidirektorit Viimsis, Tõstamaal ja Kiviõlis keset kooliaastat oma töö kaotanud, sest niimoodi on koolipidaja otsustanud. Ta soovis teada, missugune on pärast neid kolme juhtumit ministri seisukoht. Kas koolidirektorite valimise kord Eestis nõuaks täiendamist ja samamoodi, kas koolidirektorite atesteerimise kord nõuaks täiendamist, selleks et koolidirektorid võimalikult vähe sõltuksid kohalikust poliitikast.

Reps selgitas, et koolidirektorite ja koolijuhtidega  seotud teema on olnud nii selles, eelmises kui ka eelnevates Riigikogudes arutusel ja püütud luua süsteem antud küsimuses.

Minister märkis, et me olime loetud kuud tagasi täpselt vastupidisel seisukohal, kus kogukond soovis koolijuhti vahetada ja vald justkui toetas koolijuhti. „Seekord me räägime sellest, et justkui vald kiusab kooli ja koolirahvas on selles osas mures,“ selgitas Reps. „Võib-olla oleneb kogukonna suurusest või meedia tähelepanust, aga iga üksikjuhtum on äärmiselt kahetsusväärne ja põhjus on väga tõsine,“ tõdes Reps. Ta märkis, et koolijuht loob ju täna kooli haridusliku sisu, ta mõjutab väga tugevalt, mis selles koolis ja kuidas toimub. Õpetajate valiku, õppesuundade kaudu anname täna ju koolidele väga suure autonoomia. See ongi meie hariduse tohutu eelis väga paljude, kümnete riikide ees. „Nii et koolijuhil on väga suur roll,“ toonitas Reps. Tema hinnangul on tähtsad nii kogukonna, kooli kui ka kohaliku omavalitsuse vahelised suhted.

„Tänase kehtiva seaduse järgi on põhimõtteliselt aastaid võetud seisukoht, et see on kohaliku kogukonna ehk kohaliku omavalitsuse ja direktori suhe, nii nagu on direktor otsustaja oma õpetajaskonna üle,“ selgitas minister. Ta lisas, et kui soovime seda muuta, siis on meil vaja muuta seadust nii kohaliku omavalitsuse seaduse võtmes kui ka põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse võtmes. „Täna kehtiva seaduse järgi on ministril võimalus minna järelevalvega sisse ja seda me oleme ka teinud,“ ütles Reps.

Haridus- ja teadusminister vastas veel Helmen Küti esitatud küsimusele hariduslike erivajadustega laste õppe korraldamise, Signe Kivi esitatud küsimusele õpetaja meisterkutsetunnistuse ja Jürgen Ligi esitatud küsimusele koolivõrgu olukorra kohta.

Peaminister Jüri Ratas vastas Riina Sikkuti esitatud küsimusele kujunenud olukorra, Kaja Kallase esitatud küsimusele nimetamiskomitee, Taavi Rõivase esitatud küsimusele rahva tervise, Heljo Pikhofi esitatud küsimusele valimisjaoskondadele ligipääsu ja Jevgeni Ossinovski esitatud küsimusele valitsuse ravimipoliitika kohta.

Istungi stenogramm:

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

 

Tagasiside