Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Justiitsminister Maris Lauri vastas Riigikogu infotunnis Andres Metsoja küsimusele ehitusregistri probleemide kohta.

Metsoja tõi esile, et 30. mail kasutusele võetud uue ehitisregistri tarkvaraprobleemid ei võimalda kohalikel omavalitsustel ehituslubade menetlustähtaegadest kinni pidada. Justiitsminister Maris Lauri möönis, et tegemist on tõesti olulise probleemiga. „Kõigepealt, eks endine ehitusregister ei olnud ju ka eriti tarbijasõbralik ja oli tugevasti ajale jalgu jäänud, kuid vanal registril oli veel üks väga suur ja halb omadus – ta oli lihtsalt üks suur turvaauk. Praeguses julgeolekukeskkonnas, kus Eestit põhimõtteliselt igapäevaselt rünnatakse, jätta üks oluline register haavatavaks, on kahtlematult lubamatu. See oli üks põhjus, miks mindi selle protsessiga edasi, kuigi võib-olla oleks võinud kaaluda ka pikemat testimist,“ selgitas minister.

Lauri sõnul minnakse uuele tarkvarale üle etapiviisiliselt, samas pole kõik vana süsteemi arendused dokumenteeritud, mistõttu pole vana registri ülesehitus täpselt teada. „See tähendas ka seda, et ülimalt keeruline oli ette näha neid reaktsioone, mis juhtub, kui süsteemi muudetakse. Kuigi enne teise etapi elluviimist tehti ka testid, siis ei tulnud kõik probleemid välja,“ selgitas minister.

Lisaks on Lauri sõnul uus ehitusregister ehitatud üles tuginedes teistsugusele loogikale, see aga tähendab, et inimesed pole sellega harjunud ning osa uusi funktsioone alles võõrad. „Mulle on kinnitatud, et on tehtud juhendmaterjalid, on inimesi võetud infotelefonile juurde. On olemas inimesed, kes spetsiaalselt suhtlevad suuremate kasutajatega, et lahendada nende probleeme. Kahjuks tuleb tõesti tõdeda, et suure pahameele tõttu ja suurte pöördumiste tõttu on organisatsiooni võimekus reageerida tavapärasest aeglasem. Aga nad kindlasti pingutavad. Ma vaatasin juhtidele silma, kes seda protsessi juhivad, ja nad tõesti olid mures,“ sõnas minister.

Samuti vastas justiitsminister Annely Akkermanni küsimusele tuuleenergeetika kohta.

Peaminister Kaja Kallas vastas Aivar Koka küsimusele olukorrast riigis ja sõjapõgenikest, Heiki Hepneri küsimusele Linnamäe hüdroelektrijaama kohta, Tõnis Möldri küsimusele demokraatia kohta, samuti Margit Sutropi küsimusele eestikeelse hariduse, Peeter Ernitsa küsimusele käibemaksu alandamise, Jaak Aabi küsimusele uue kütteperioodi küttehindade, Marika Tuus-Lauli küsimusele astmelise tulumaksu kohta, lisaks Valdo Randpere küsimusele Riigikogu esimehe tagasiastumise kohta ning Erki Savisaare küsimusele loodushoiu kohta.

Maaeluminister Urmas Kruuse vastas Peeter Ernitsa küsimusele kaadripoliitika, Heiki Hepneri küsimusele metsanduse looduskaitseliste hüvitiste ja Anti Poolametsa küsimusele uue valitsuse moodustamise kohta.

Infotunni stenogramm

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega.)

Riigikogu pressiteenistus
Maris Meiessaar
tel 631 6353, 5558 3993
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside