Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Sotsiaalkomisjoni liikmed eesotsas komisjoni esemehe Mai Treialiga kohtusid täna alkoholipoliitikaga tegeleva organisatsiooni Eurocare juhtide Peter Andersoni ja Derek Rutherfordiga.

Kohtumisel keskenduti alkoholismi sotsiaalmajanduslike mõjude ning alkoholismiga kaasnevate tervishoiuprobleemide arutamisele. Eurocare`i tutvustamise kõrval andsid külalised ülevaate praegu EL-i liikmesriikides valitsevatest alkoholipoliitikatest ning nende mõjust. Muu hulgas tuli kõne alla terviseedendamise tegevuse olulisus, meetmete kava alkoholisõltlaste aitamiseks ning alkoholi tähtsus majanduskäibes. Arutluse käigus nenditi alkoholiaktsiisist laekuvate vahendite olulisust riigieelarves ja üldist kahju, mida alkoholi tarvitamine ühiskonnas põhjustab.

Ühiselt leiti, et alkoholismivastane tegevus saab olla tõhus vaid tervikliku riikliku lähenemise korral. Peter Anderson nentis, et riiklik alkoholipoliitika peab hõlmama riigi majandus-, haridus-, tervishoiu, sotsiaal- ja teisi poliitikaid.

Mai Treial tunnustas karskete eluviiside ja hoiakute ning kodanikualgatuse tähtsust alkoholivastases liikumises. “Mittetulundusühingud on alkoholivastase liikumise viinud Eestis kõrgele tasemele,” rõhutas ta. Konkreetse näitena tõstis komisjoni esimees esile Ühendust Alkoholivaba Eesti.

Eurocare esindajad nõustavad Euroopa Komisjoni alkoholipoliitikat kõigis valdkondades. Organisatsiooni praeguseks prioriteediks on alkoholipoliitika võrgustiku loomine, mille üldiseks eesmärgiks on alkoholist põhjustatud kahju vähendamine Euroopas. EL-is asub alkoholism tervisehädade ja enneaegse surma põhjuste pingereas kolmandal kohal.

Riigikogu pressitalitus

20. oktoober 2005

Kateriin Leini

Tagasiside