Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

22. jaanuaril 2009  kell 14 toimub Riigikogu konverentsikeskuses sotsiaalkomisjoni avalik istung emakakaelavähi ennetuse teemal. Istung toimub rahvusvahelise emakakaelavähi vastu võitlemise nädala raames koostöös Eesti Vähiliidu ja Sihtasutusega Vähi Sõeluuringud.

Emakakaelavähi ennetamise nädala eesmärk on juhtida naiste, aga ka avalikkuse ja meditsiinitöötajate tähelepanu emakakaelavähi ennetamise ja varajase avastamise võimalustele. Emakakaelavähi tekitajaks on inimese papilloomiviirus, millesse on mingil eluperioodil nakatunud 70% naistest. Vähieelne seisund võib kesta 10 kuni 15 aastat, õigeaegselt avastatuna on see kergesti diagnoositav ja ravitav. Sellele vaatamata saab Eestis emakakaelavähi diagnoosi igal aastal 150-160 naist.

Vähieelsete seisundite väljaselgitamiseks viiakse läbi emakakaelavähi sõeluuringuid (Pap-teste) paljudes riikides. 2009. aastal kutsutakse Eestis uuringule vastavalt aastatel 1954, 1959, 1964, 1969, 1974 ja 1979 sündinud ravikindlustatud naised. Sel aastal on kirjaliku kutse saajate nimekirjas üle 35 000 naise.

Sotsiaalkomisjoni avaliku isutungi avab komisjoni esimees Heljo Pikhof, kes kõneleb emakavähi ennetuse arengusuundadest Euroopas. Emakavähi ja selle ennetuse teemal võtavad sõna professor  Anneli Uusküla, professor Helle Karro, doktor Kersti Kukk, Piret Veerus, Sirje Vaask, doktor Airi Põder ja doktor Matti Maimets. Teemat modereerib doktor Terje Raud.

Ajakirjanikud on oodatud!

21. jaanuaril toimub Brüsselis samal teemal konverents pealkirjaga  ”The 3-rd Cervical Summit Meeting. Cervical Cancer Prevention in Europe.” Konverentsil osaleb teiste hulgas sotsiaalkomisjoni esimees Heljo Pikhof.

Emakakaelavähi ennetamise nädalal raames kuulutab vähiliit välja ka fotokonkursi teemal „Terve Eesti naine“, mis peaks kajastama Eesti naisi erinevates eluvaldkondades ja propageerima terveid eluviise.

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside