Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna toimunud sotsiaalkomisjoni avalikul istungil, kus oli arutluse all „Rahvastiku tervise arengukava 2008-2020“, jäi arengukava suhtes kõlama positiivne suhtumine ja tunnustati muuhulgas seda, et arengukava on koostatud järjepidevalt kahe viimase valitsuse poolt.

Samuti avaldati lootust, et arengukava saab ka vajaliku rahalise katte. Arengukava rakenduskava ja maksumuse prognoosi kohaselt on riigil kavas kulutada tervislikule eluviisile, tervist toetava elu-, töö- ja õpikeskkonna loomisele ning tervishoiuteenustele tuleval aastal enam kui 15 miljardit krooni. 2012. aastaks peaks see summa ületama 21 miljardit krooni piiri.

Peamiste teemadena tõsteti tänasel arutelul üles arstide arvu säilitamine, alkoholipoliitika eriti seotuna noortega, investeeringud haiglatesse ja erakorralisse meditsiini. 

Arengukava kohaselt peaks soovitav arstide arv iga 100 tuhande elaniku olema 320 ja püsima sellisena ka tulevikus. Õdede arv samas peaks seniselt ligikaudu 700lt õelt 100 tuhande elaniku kohta kasvama 2020. aastaks 900 õeni.

Alkoholi osas tõdeti, et see on noortele liiga kergesti kättesaadav ja selle tarbimine on populaarne ning üheks olulisemaks riskiteguriks noorte tervisekäitumises. Teise peamise terviseriskina  ja ühe meeste eluea lühiduse põhjusena tõdeti liiga suurt õnnetuste arvu, milles noorte osakaal on väga suur. Nagu märkis arengukava tutvustanud sotsiaalminister Maret Maripuu, kasvaks meeste keskmise eluea näitaja oluliselt, kui õnnetuste arvu suudetaks vähendada.

Tänasel arutelul osalejad hindasid positiivseks ka seda, et arengukavas on pööratud tähelepanu ka vaimsele tervisele, sealhulgas laste ja noorte füüsilise ja vaimse tervise ning sotsiaalse arengu edendamisele, ning muudetel olulistele teemadele.

Tänasel arutelul osalesid Eesti Arstide Liidu, Eesti Haiglate Liidu, Eesti Kiirabi Liidu ja teiste tervishoiuorganisatsioonide esindajad, kellest enamik toetas arengukava.

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside