Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu sotsiaalkomisjon jätkas oma tänasel avalikul istungil rahvastiku tervist käsitlevaid kuulamisi. Tänane teema oli „Narkomaania ja HIV.Tervisekäitumise trendid ja tõenduspõhine ennetustegevus“.

Peamiste probleemidena jäid kõlama uute tugevate narkootikumide üleannustamise tagajärjel kasvanud narkosurmade arv ja alaealiste rehabilitatsiooniteenuse puudulik kättesaadavus ja õigusliku regulatsiooni puudumine.
Sotsiaalkomisjoni esimehe Urmas Reinsalu hinnangul tuleb suurendada narkomaania esmase ennetuse vahendeid riigieelarves ja panustada pedagoogide koolitamisse.
„Uue riikliku õppekava täitmiseks, mis sisaldab ka narkomaania ja HIV ennetamist, tuleks läbi viia õpetajakoolitusi, et õpetajad saaksid haridussüsteemi kaudu ennetustegevust efektiivsemalt läbi viia. Narkomaania ja HIV ennetamine ning ravi alaealiste seas peab olema riiklik prioriteet,“ ütles Reinsalu.
Istungil tegid ettekande Tervise Arengu Instituudi uimastiseire keskuse teadur Katri Abel-Ollo ja nakkushaiguste ja narkomaania ennetamise osakonna juhataja Aljona Kurbatova, kes kõnelesid teemal „Narkootikumide tarvitamine Eestis ja selle mõju ühiskonnale. Riikliku ennetustegevuse prioriteedid“. Nende hinnangul on praegu Eestis hinnanguliselt umbes 14000 süstivat narkomaani, kellega tervishoiusüsteem peab tegelema.
Sama instituudi teadur Kristi Rüütel andis ülevaate HIV levimusest Eestis ja prognoosidest lähiaastateks.
Istungil osalesid ka Tallinna Lastehaigla, Lääne-Tallinna Keskhaigla, sotsiaalministeeriumi, Tervise Arengu Instituudi, Õiguskantsleri Kantselei, WHO, AIDS-i tugikeskuse, OÜ Corrigo, Eesti Seksuaaltervise Liidu, eesti Assotsiatsiooni Anti-Aids, MTÜ AIDS-i Ennetuskeskuse, Eesti HIV-positiivsete võrgustiku esindajad.
Oma eilsel avalikul istungil arutas sotsiaalkomisjon rahvastiku tervise rakendusi erinevais poliitikais, lähiajal on kavas analüüsida Eesti tervishoiusüsteemi ja vaadelda ravimite hinnapoliitikat. Rahvatervise teemalised kuulamised sotsiaalkomisjonis päädivad olulise tähtsusega riikliku küsimuse aruteluna Riigikogu täiskogus.
Riigikogu pressitalitus
 
 
 
Tagasiside