Riigikogu sotsiaalkomisjon jätkab oma teisipäevasel istungil töövõimereformi käsitlemist tööandjate esindajate osavõtul. Tähelepanu keskmes on tööandjate võimalused osalise töövõimega inimeste palkamisel.

 

Sotsiaalkomisjoni esimees Heljo Pikhof märkis, et tänasel sotsiaalkomisjoni istungil osalevad ettevõtted, kus juba praegu töötavad osalise töövõimega inimesed. Kutsutud on ka tööandjad, kes võiksid hakata osalise koormusega tööd pakkuma. Pärast tööandjatega kohtumist tulevad sotsiaalkomisjoni oma ettepanekutega psüühika- ja käitumishäiretega inimeste, vaegnägijate ja vaegkuuljate ning lihasluukonna ja sidekoe haigustega, vereringeelundite haigustega ning diabeediga inimeste esindajad.

Pikhof hindas komisjoni esmaspäevasel istungil toimunud arutelud asjalikuks ja vajalikuks. Põhjalikult keskenduti liikumisprobleemidega inimeste muredele.

“Komisjoni istungil osalenud sclerosis multiplexi ja liikumispuuetega inimeste esindajad tõid esile erivajadustega inimeste liikumisprobleemid ning sellega seotud märkimisväärsed kulutusi nii transpordile kui ka liikumise abivahenditele,“ selgitas Pikhof. Ta tõi näite, et inimesel endal tuleb tasuda kümme protsenti abivahendi maksumusest, mis tähendab, et ligi 10 000 eurot maksva ratastooli hinnast tuleb abivahendi soovijal tasuda 1000 eurot. See on ratastooli vajava inimese jaoks kõigi muude vältimatute kulutuste juures väga suur summa, märkis Pikhof. Tema sõnul arutati istungil võimalust lisada töötukassa meetmete hulka puudega inimese töötamistoetus, et kompenseerida tema tööl käimisega kaasnevaid lisakulutusi.

Pikhof toonitas, et kindlasti tuleb üle vaadata töövõimereformi läbiviimiseks planeeritud senine eelarverida, mis on seotud abivahendite soetamise ja rehabilitatsiooniteenustega. Samuti on vaja oluliselt suurendada taastusravi kättesaadavust, lisas ta.

Töövõimetoetuse seaduse eelnõusse saab muudatusettepanekuid teha kuni 11. augustini. Sotsiaalhoolekande seaduse ning tööturuteenuste ja toetuste seaduse muutmine tuleb Riigikogus esimesele lugemisele sügisel. Seejärel saab esitada ka nendele seadustele muudatusettepanekuid.

Sotsiaalkomisjoni järgmised töövõimereformile pühendatud istungid on 25. ja 26. augustil.

Lisainfo: sotsiaalkomisjoni esimees Heljo Pikhof, 5119637. 

Riigikogu pressiteenistus

 

Tagasiside