Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu sotsiaalkomisjoni tänasel istungil jõuti järeldusele, et uue sotsiaalkaitse infosüsteemi SKAIS2 arendamisel on nii tellija kui arendaja võtnud liiga palju riske, mistõttu on arendus jooksnud ummikusse. Komisjon sai sotsiaalkindlustusametilt kinnituse, et hoolimata uue infosüsteemi SKAIS2 käivitamise edasilükkamisest tagatakse kõikide toetuste ja pensionide maksmine järgmisel aastal.

„Tänaseks on selge, et SKAIS2 kõigi arendustega ei jõuta selle aasta lõpuks valmis. Nii ministeeriumil kui sotsiaalkindlustusametil tuleb teha kõik endast oleneva, et täna toimiv SKAIS1 infosüsteem toimiks uuel aastal, et ükski inimene ei jääks ilma temale ettenähtud toetustest ja hüvitistest,“ ütles sotsiaalkomisjoni esimees Aivar Kokk.

Sotsiaalministeeriumi e-teenuste arengu ja innovatsiooni asekantsleri Ain Aaviksoo hinnangul sõltuvad edasised arengud sellest, millised tööd on detsembriks valmis.

„SKAIS2 arendamisel on algusest peale puudunud kompetents nii tellijal kui arendajal. Antud on katteta lubadusi, mille tagajärjel võivad inimesed järgmise aasta jaanuarist halvimal juhul ilma jääda töövõimetoetusest, sest töötukassal ei ole võimalik saada sotsiaalkindlustusametist otsustamiseks vajalikke andmeid,“ ütles sotsiaalkomisjoni aseesimees Monika Haukanõmm ning lisas, et valmis peaks olema ka seaduste muutmiseks, kui detsembris selgub, et vajalikud arendused jäävad tegemata.

SKAIS2 on sotsiaalkaitse avalike teenuste kaasajastamise projekt, mis hõlmab pensionide, toetuste ja hüvitiste maksmist ning erinevate teenuste pakkumist nagu rehabilitatsioon, erihoolekanne ja ohvriabi. Selle raames töötatakse välja kasutajamugavad teenused, kaasajastatakse sotsiaalkindlustusameti IT-süsteeme ja töökorraldust. Samuti luuakse veebipõhine iseteeninduskeskkond, mis lihtsustab toetuste taotlemist. Kokku läbib uuenduse ligi 25 erineva protsessi töökorraldus ning süsteem peab vahetama andmeid 21 erineva avaliku sektori süsteemiga, et tagada kõigi riiklike toetuste määramine ja väljamaksmine.

Uue infosüsteemi väljatöötamist alustati 2014. aastal IT-ettevõtete Tieto ja Icefire’i koostöös; alates 2015. aasta lõpust on arendajaks Tieto Estonia. SKAIS2 projekti kogumaksumus on 7,7 miljonit eurot, millest tehtud tööde eest on praeguseks välja makstud 3,1 miljonit.

Istungil osalesid veel töötukassa juhatuse esimees Meelis Paavel ja sotsiaalkindlustusameti peadirektor Egon Veermäe.

Riigikogu pressiteenistus
Kati Varblane
T: 631 6353, 516 9152
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside