Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu sotsiaalkomisjon toetas esmaspäevasel istungil ravikindlustuskaitse laiendamist võlaõigusliku lepingu alusel töötavatele inimestele, kelle eest tasuvad sotsiaalmaksu miinimumkohustuse ulatuses mitu tellijat.

Ravikindlustuskaitse saavad ka mitme juriidilise isiku juhtimis- ja kontrollorgani liikmena töötavad inimesed – juhatuse ja nõukogu liikmed.

„Täna kehtiv ravikindlustuse seadus ei võimalda inimese eest tasutud sotsiaalmaksu summasid kokku liita. Kui inimene töötab näiteks töövõtulepingu alusel mitmes projektis ning tema eest makstakse sotsiaalmaksu kokku sotsiaalmaksu miinimumkohustuse ulatuses, siis täna tal ravikindlustuskaitset ei ole. See eelnõu lahendab vabakutseliste, loovisikute ning juhatuse ja nõukogu liikmete ravikindlustuse probleemi ning võimaldab sotsiaalmaksu summasid kokku liita,“ ütles sotsiaalkomisjoni esimees Heljo Pikhof.
Sotsiaalmaksu miinimumkohustus ehk kindlustuskaitse tekkimise kuumäär on 2014. aastal 320 eurot kuus ja 2015. aastal 355 eurot kuus.

Eelnõu tutvustanud tervise- ja tööminister Urmas Kruuse sõnul on kindlustuskaitse algus ja peatumine seotud sotsiaalmaksu maksudeklaratsiooni esitamisega maksu- ja tolliametile. Kindlustuskaitse saamiseks peab inimese eest olema deklareeritud sotsiaalmaksu ühes kuus kokku vähemalt kuumäära ulatuses.

Seaduse muudatus algatati õiguskantsleri ettepanekul, kelle hinnangul on kehtiv ravikindlustuse seadus vastuolus põhiseadusega, sest see toob kaasa inimeste erineva kohtlemise.

Sotsiaalkomisjon otsustas saata ravikindlustuse seaduse muutmise seaduse eelnõu (818 SE) Riigikogu täiskokku esimesele lugemisele 14. jaanuaril.

Riigikogu pressiteenistus

Kati Varblane

T: 631 6353; 51 69 152
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside