Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu sotsiaalkomisjon toetas neljapäeval seaduseelnõu, millega kehtestatakse madala sissetulekuga töötavate inimeste iga-aastase tulumaksu tagasimakse süsteem. Komisjon otsustas saata eelnõu Riigikogu täiskokku esimesele lugemisele 3. juunil.

„Tagasimakse süsteem aitab kaasa madala palga saajate sissetulekute suurendamisele, vaesuse vähendamisele ja majanduskasvu toetamisele. Seaduse eesmärk on aidata inimesi tööle ja hoida neid tööturul,“ ütles sotsiaalkomisjoni esimees Aivar Kokk.

Sotsiaalkomisjoni liikme Dmitri Dmitrijevi hinnangul vajab eelnõu rohkem selgitamist. „Keskerakond on alati toetanud madalapalgaliste maksukoormuse vähendamist ning meie nägemuses tuleks seda teha ennekõike tulumaksuvaba miinimumi tõstmise läbi. Valitsuse väljapakutud madalapalgaliste tagasimakse süsteem on aga ääretult keeruline, millega kaasneb skeemitamise oht ning võimalus, et paljud inimesed jäävad palgalõksu,“ ütles Dmitrijev.

Tulumaksu tagasimakset saab taotleda täisealine inimene, kes on taotluse esitamisele eelnenud aasta jooksul töötanud täistööajaga vähemalt kuue kalendrikuu jooksul.

Tulumaksu tagasimakse suurus sõltub olulisel määral teenitud sissetulekust, töötatud kuude arvust ning sissetuleku struktuurist. Seetõttu võib iga inimese tagasimakse olla erinev. Näiteks juhul kui inimene töötab 2016. aastal täistööajaga, tema palgaks on 410 eurot ja ta ei saa muid tulusid ega kasuta muid maksuvabastusi peale maksuvaba tulu, on tema prognoositav tagasimakse 45 eurot iga töötatud kuu eest ehk ligi 540 eurot aastas.

Tulumaksu tagasimakse summa sissetuleku kasvades suureneb ning on sarnase näite järgi suurim 480 euro suuruse brutokuupalga juures (708 eurot aastas). Sellest suurema sissetuleku puhul hakkab tagasimakse summa vähenema ning jõuab nulli 649 euro suuruse brutokuupalga juures.

Seaduse jõustumisel saab esimest korda esitada taotlusi tagasimakse saamiseks 2017. aastal koos füüsilise isiku tuludeklaratsiooni esitamisega. 2017. aastal on prognoositav kulu 37,8 miljonit eurot.

Valitsuse algatatud tööturuteenuste ja -toetuste seaduse ning teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (40 SE) on Riigikogu täiskogus esimesel lugemisel 3. juunil.

Riigikogu pressiteenistus
Kati Varblane
T: 631 6353, 516 9152
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside