Sotsiaalkomisjon toetab e-apteekides volitusega ravimite ostmise võimalust
Riigikogu sotsiaalkomisjon arutas tänasel istungil digiretsepti alusel ravimite kättesaadavuse tagamise küsimust e-apteekides ning leidis, et e-apteekides peaks olema lihtne võimalus volitada teist inimest volitaja retsepte vaatama ja retseptiravimeid ostma ning võimalus seda kontrollida. Seetõttu otsustas komisjon muudatuste kiireks korraldamiseks saata kirjad sotsiaalministrile ja justiitsministrile.
Sotsiaalkomisjoni esimehe Tõnis Mölderi sõnul oli tänase arutelu ajendiks Andmekaitse Inspektsiooni hiljutine hoiatus kolmele apteegiketile, mis võimaldasid oma e-apteegis võõra inimese isikukoodi sisestades vaadata tema kehtivaid retsepte ja osta ravimeid ilma retseptiomaniku nõusolekuta.
Mölder lisas, et kuigi inspektsioon peatas e-apteekides võõraste kehtivate retseptide kuvamise võimaluse, peab praeguses tervisekriisi olukorras siiski olema võimalik vaadata teise inimese isikukoodiga tema retsepte ning talle ravimeid tellida. „See võimalus ei saa olla loomulikult absoluutne, kuid lähedaste ja näiteks üksi elavate naabritest vanurite abistamiseks peab see võimalus olema. Sest alternatiivi, kus karantiinis või muul põhjusel pandeemia tõttu igapäevaelust ära lõigatud inimesed jääksid ravimiteta, ei soovi keegi,“ ütles Mölder.
Sotsiaalkomisjoni esimehe sõnul aitaks probleemi lahendada lihtne volitamise võimalus. „See võimalus on tegelikult praegugi läbi digiloo olemas, kuid see on keerulisem lähenemisviis retseptidele nn kaitstuse seadmisel ja sellest ei teata ülemäära palju. Volitamine aga peab olema lihtne ja me oleme vajadusel valmis seadustes vajalikud muudatused piltlikult öeldes juba homme tegema,“ täpsustas Mölder.
Sotsiaalkomisjoni aseesimees Helmen Kütt sõnas, et tänane olukord on juba riskirühma inimestele ning nende lähedastele ravimite kättesaamisel segadust ja probleeme põhjustanud ja kõik ootavad kiiret lahendus. „See on halb üllatus ja küsimusi tekitav olukord ajal, kus soovitame eakatel võimalikult vähe rahvarohketes kohtades ja kaubanduskeskustes ehk apteekide asukohtades liikuda. Just praegu peaksid sotsiaal- ja avahooldustöötajad saama oma hoolealustele ravimeid osta. Õige on see, et igasugune isikuandmete kuritarvitamine peab olema välistatud ja tuvastatav, kuid selle tõttu ei saa ravimite kättesaadavus väheneda neile, kes seda kõige rohkem vajavad,“ rääkis Kütt. „Seetõttu on praegu ainuõige kiiresti välja töötada lahendus, et näiteks lapsevanematel või vanurite hooldajail oleks võimalik volitatud isikuna hooldatavale ravimeid osta,“ lisas ta.
Istungil osalesid Eesti Haigekassa, Andmekaitse Inspektsiooni, Sotsiaalministeeriumi, Justiitsministeeriumi, Õiguskantsleri Kantselei ja e-apteekide OÜ Mustamäe Apteek, Veerenni Apteek OÜ ning OÜ PharmaMint esindajad. Lisaks olid kohal ka Eesti Linnade ja Valdade Liidu, Eesti Proviisorapteekide Liidu, Eesti Proviisorite Koja, Ravimiameti, Eesti Perearstide Seltsi, Eesti Apteekrite Liidu, Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse ning Eesti Patsientide Liidu esindajad.
Riigikogu pressiteenistus
Veiko Pesur
tel 631 6353, 55 590 595
e-post [email protected]
päringud [email protected]