Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu sotsiaalkomisjon jõudis erakorralisel istungil tervishoiuasutuste ümberkorralduskavaga tutvumise järel seisukohale, et õhku jäi veel palju selgitamist vajavaid küsimusi.

Sotsiaalkomisjoni esimees Helmen Kütt sõnas, et koroonaviiruse pandeemia oli Eesti tervishoiuasutuste jaoks väga suur proovikivi ja tõi esile hulgaliselt kiiret lahendust vajavaid murekohti. „Saame täna öelda, et Sotsiaalministeerium reageeris kriisile julge plaaniga, millega soovitakse järgmise aasta 1. juuliks ühendada Terviseamet ja Ravimiamet ning korraldada ümber veel mitme asutuse töö. Paraku ei ole see protsess olnud kõigile valutu – kevadel avalikkuse ette jõudnud plaan kaotada ära Tervise Arengu Instituut (TAI) ehmatas nii asutust ennast, ühiskonda kui ka sotsiaalkomisjoni. Õnneks saame nüüd, pärast mitmeid kohtumisi asjaosalistega kergendunult hingata – meile hädavajalik teadus- ja arendusasutus jääb alles,“ sõnas esimees, kuid nentis, et ministeeriumi kavas on veel palju ebaselget.

„Eeskätt oleks tarvis selgeks teha ümberkorraldustega kaasnevad kulud, samuti kava plussid ja miinused, mille kohta praegu täielik info puudub ja mis tekitasid ka komisjoni liikmetes täiendavaid küsimusi,“ tõi Kütt esile. „Aga selleks ju sotsiaalkomisjon ongi, et järgmistel istungitel neile küsimustele ka vastused saada ja siis kujundada seisukoht, sest eesmärk on ju inimestele parima võimaliku teenuse pakkumine,“ lisas ta.

Komisjoni aseesimehe Siret Kotka sõnul on ümberkorralduskava on väga tempokas. „Sotsiaalministeerium plaanib tulla ümberkorraldusi võimaldava seaduseelnõuga Riigikokku juba augustis või septembris, ometi on palju asju veel ebaselged. Rahastusega on ju tihedalt seotud ametite töötajate töörahu – see peab olema tagatud. Võtmetähtsusega on ka kommunikatsioon, et terviseteenuste tarbijad teenused uutest struktuuridest üles leiaks ega satuks oma probleemidega asutustevahelisse tühimikku lõksu,“ loetles Kotka vastamata küsimusi.

Komisjoni istungil osalesid tervise- ja tööminister Peep Peterson, Sotsiaalministeeriumi kantsler Maarjo Mändmaa, terviseala asekantsler Heidi Alasepp ja projektijuht Kristi Mikiver, Tervise Arengu Instituudi direktor Annika Veimer, Eesti Haigekassa juhatuse esimees Rain Laane, Terviseameti peadirektor Birgit Lao,  Ravimiameti peadirektor Katrin Kiisk ja Tööinspektsiooni peadirektor Meeli Miidla-Vanatalu.

Samuti on Sotsiaalministeeriumil plaanis viia osa TAI teenuseid üle Eesti Haigekassasse ja muuta Eesti Haigekassa nimi Tervisekassaks. Lastekaitsetöötajate ja asendushoolduse koolitused on plaanis TAIst üle viia Sotsiaalkindlustusametisse. Osa laboriteenustest on plaanis anda üle riigi ühendlaborisse. Samuti soovib Sotsiaalministeerium võtta Justiitsministeeriumi haldusalast üle kinnipeetavatele osutavate tervishoiuteenused ning koos Justiitsministeeriumiga analüüsida ja valmistada ette töövaidluskomisjonide üleandmise kohtusüsteemile. Lisaks on plaanis leppida kokku ja viia ellu muudatused rehabilitatsioonisüsteemis jmt.

Riigikogu pressiteenistus
Maris Meiessaar
tel 631 6353, 5558 3993
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside