Sotsiaalkomisjon: tagasipöördujad peavad teadma, et on teretulnud
Riigikogu sotsiaalkomisjon sai tänasel istungil ülevaate rahvastikuministri tegevusvaldkonnast, mis erineb varasemate ministrite ülesannetest.
Rahvastikuminister Riina Solman selgitas sotsiaalkomisjonile, et võrreldes varasemate rahvastikuministritega on tema ülesanded muutunud – valdkond keskendub rahvastiku- ning perepoliitika kujundamisele ja arendamisele. Samuti väliseesti kogukondade kaasamist puudutava poliitika kavandamisele ja koordineerimisele ning kodanikuühiskonna edendamisele.
Sotsiaalkomisjoni esimees Tõnis Mölder ütles, et rahvastikuministril saab olema oluline roll aitamaks Eestisse tagasipöördujatel oma elu siin võimalikult lihtsalt sisse seada. „Eestisse naasjaid on viimastel aastatel olnud rohkem kui siit lahkujaid. Tagasi tulijatele on oluline pakkuda täisväärtusliku lahendust ühest kindlast ametkonnast, et võimalik kodumaale tagasipöördumine oleks valutu. See puudutab nii haridus-, töö- kui ka tervishoiuküsimusi,“ rääkis Mölder.
Komisjoni esimees lisas, et teine uue ministri oluline töövaldkond saab olema eluasemepoliitika. „Analüüsimine küll alles käib, kuid lastega peredele riigi abil eluaseme saamine on uue meetmena koalitsioonis prioriteediks seatud.“
Sotsiaalkomisjoni aseesimees Helmen Kütt märkis, et teda teevad ettevaatlikuks uue ministri ametikohaga kaasnevad struktuurimuudatused. 2010. aastal loodud Sotsiaalministeeriumi laste ja perede osakonna töö on seni olnud jaotatud üldjoontes kolmeks: lapse õigused ja lastekaitse; laste hoolekanne ning perepoliitika. Koalitsiooni otsusega läheb siseministeeriumisse üle perepoliitika vastutus.
„See ei ole hea, kui üks hästi töötav osakond laiali jaotatakse. Siit tuleb ka minu soovitus ministrile väga tähelepanelikult jälgida, et ei läheks kaduma laste ja perede osakonna aastatega kogutud teadmistepagas ning et ei kaoks senine jõud ja sünergia, mida erinevate kompetentsidega töötajad osakonnas üksteisele annavad. Oleks kahetsusväärne, kui sellise laialijagamisega seatakse ohtu Eesti perepoliitika järjepidevus,“ ütles Kütt.
Riigikogu pressiteenistus
Veiko Pesur
tel 631 6353, 55 590 595
e-post [email protected]
päringud [email protected]