Sotsiaalkomisjon sai ülevaate sotsiaalvaldkonna seadusemuudatustest
Riigikogu sotsiaalkomisjoni sai tänasel videoistungil sotsiaalministeeriumi ametnikelt ülevaate koroonaviiruse levikust põhjustatud majanduslike ja sotsiaalsete tagasilöökide vastu kavandatud seadusemuudatustest.
Sotsiaalkomisjoni esimees Tõnis Mölder ütles, et eriolukord nõuab erilisi meetmeid ja muudatused püüavad sotsiaalvaldkonna asjaajamisi eriolukordades eelkõige kiirendada ja lihtsustada, et keegi ei jääks segastes olukordades hammasrataste vahele.
Mölderi sõnul muudetakse kahe eelnõuga kokku 51 seadust, millest otseselt sotsiaalvaldkonna alla käib 13 seadust. „Eelnõude menetlemisega on kahtlemata kiire ja seda tähelepanelikumalt tuleb komisjonidel oma seadusi puudutavaid muudatusi lahata. Valitsus on suure töö ära teinud ja nüüd me võtame plaanitavad muudatused pulkadeks lahti. Peame oleme väga tähelepanelikud, et me ei annaks eriolukorraks mõeldud meetmetele võimalust laieneda ka eriolukorrajärgsesse aega,“ rääkis Mölder.
Komisjoni esimees tõstis plaanitavatest seadusemuudatustest esile haigusepäevade hüvitamise 1–3 päeva puhul tagasiulatuvalt. „Haigekassa kuludeks selle hüvitise maksmiseks on prognoositud 7,1 miljonit eurot ning see on ette nähtud kõikide haiguslehtede osas perioodil 13. märtsist kuni 1. maini,“ selgitas Mölder.
Ka sotsiaalkomisjoni aseesimees Helmen Kütt rõhutas, et eriolukorras on tõesti vaja teha osad otsused väga kiiresti, kuid teatud otsuste korral peab kaaluma, kas kasu kaalub üles võimalikud ohud. „Me ei saa ka eriolukorras lubada, et nõuete lõdvemaks laskmine võiks kaasa tuua hoopis vastupidiseid efekte. Pean silmas just uute töötajate tööle lubamist ilma tervisetõenditeta näiteks lasteaedadesse, hooldekodudesse või siis toidukäitlemisega tegelevatesse asutustesse. Vajadus tublide töötajate järele ei tohi ohustada neid, kelle hüvanguks või heaks need inimesed tööle asuvad, sest tervisekontrollita tööle asuja võib kaasa tuua nakkuse leviku ja seda siis just seal, kus on eriline kaitse oluline. Ärme unusta, et lisaks Covid-19le on ka muud nakkushaigused,“ selgitas Kütt.
Komisjon sai ülevaate riigi 2020. aasta lisaeelarve seadusega seonduvate seaduste muutmise seaduse (COVID-19 haigust põhjustava koroonaviiruse levikuga seotud meetmed) eelnõu (169 SE) ning abipolitseiniku seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse (COVID-19 haigust põhjustava viiruse SARS-Cov-2 levikuga seotud meetmed) eelnõu (170 SE) sotsiaalvaldkonna seadustest.
Riigikogu pressiteenistus
Veiko Pesur
tel 631 6353, 55 590 595
e-post [email protected]
päringud [email protected]