Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Sotsiaalkomisjon sai tänasel istungil ülevaate sotsiaalkaitse uue infosüsteemi (SKAIS2) arendamisest, mis on vajalik töövõimereformi rakendamiseks ning sotsiaalkindlustusameti pensionide, toetuste ja hüvitiste määramiseks ning maksmiseks. Kava kohaselt käivitub uus infosüsteem 1. jaanuarist 2017.

Sotsiaalkomisjoni esimehe Aivar Koka sõnul on väga tähtis, et SKAIS2 infotehnoloogiline lahendus õnnestuks, sest see puudutab väga suurt hulka inimesi ja hõlmab Eesti Töötukassa töövõimereformiga seotud teenuseid ning sotsiaalkindlustusameti kõiki valdkondi. „See on suur ja keerukate seostega infosüsteem,“ ütles Kokk.

Uue infosüsteemiga on seotud ligi 25 erinevat sotsiaalkindlustusameti teenuste tööprotsessi. Ristkasutuses on rohkem kui 30 andmekogu ja asutuse andmed. Ainuüksi töövõimereformi toetamisel vajab süsteem 18 erinevat andmevahetusteenust. Infosüsteem on tihedalt seotud ka seadustega – näiteks perehüvitiste seaduses on 80 erinevat punkti seotud mõjudega SKAIS2 infosüsteemile.

Uue infosüsteemi arendamist komisjonile tutvustanud sotsiaalministeeriumi e-teenuste arengu ja innovatsiooni asekantsler Ain Aaviksoo selgitas, et uus süsteem teeb inimestele riigiga suhtlemise mugavamaks.

„Kui inimesel tekib seadusest tulenevalt õigus mõne sotsiaalteenuse või -toetuse saamiseks, ei pea ta enam pöörduma sotaiaalkindlustusametisse, vaid süsteem ise arvutab talle toetuse välja ja inimene peab ainult kinnitama, kas ta on toetuse määramisega seotud asjaoludega nõus,“ näitlikustas Aaviksoo. Ta lisas, et kui inimesele on varem määratud mõni toetus, tuleb tal ainult kinnitada, kas uue toetuse võib maksta samale pangakontole.

Sotsiaalkindlustusamet läheb uuele infosüsteemile üle järk-järgult. Esimene pensione puudutav infotehnoloogilise lahenduse osa valmib tänavu mais ja testimised algavad septembris-oktoobris. Süsteemi põhifunktsionaalsus valib uueks aastaks.

Üleminek uuele infosüsteemile läheb maksma 7 miljonit eurot, millest 4 miljonit moodustavad riigieelarvelised vahendid ja 3 miljonit Euroopa Liidu struktuurivahendid.

SKAIS2 on sotsiaalkindlustuse uus infosüsteem, millega on seotud kõik pensionid, pere- ja puudetoetused ning andmevahetus erinevate riigiasutuste vahel.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

 

 

 

Tagasiside