Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu sotsiaalkomisjon tutvus tänasel istungil ettevalmistatava pikaajalise hoolduse süsteemi kavaga, mis aitaks muu hulgas tööturule suure hulga neist inimestest, kes on praegu hõivatud oma lähedase hooldamisega.

Sotsiaalkomisjoni esimees Tõnis Mölder märkis, et praeguseks on oma lähedase eest hooldamise tõttu tööturult eemal ligi 15 000 inimest. „See aga ei peaks sugugi nii olema. Kahetsusväärselt on tekkinud olukord, kus hoolduskoormus on jäänud just lähedaste kanda. Tegelikult tuleks aga jõuda selleni, et abivajaja tee hooldusele saab alguse kohalikust omavalitsusest, kes peaks vaatama, mida ta teha saab, mitte püüdma abivajajat kohe lähedaste hooldamisele suunama,“ rääkis Mölder.

Tema sõnul on praegusel olukorral ka riigi jaoks rahaliselt mõõdetav kahju. „15 000 inimest, kes võiksid hooldamise asemel täisajaga tööl käia, tähendavad riigile hinnanguliselt 22-55 miljonit eurot saamata jäänud makse,“ ütles Mölder.

Komisjoni esimehe sõnul on uuest aastast plaanitud jõustuma muudatus, mille järgi hooldekodud võivad teha lepingu Haigekassaga üldhooldekodudes õendusteenuse rahastamiseks. „Jaanuarist on hooldekodude elanikele eeldatavalt tagatud õendusteenus läbi pearahapõhise rahastamise. Samuti on plaanis, et jaanuarist hakkab tervishoiuteenuste loetelus kehtima hospiitsteenus, mida saavad pakkuda haiglavõrgu arengukava haiglad.“

Ka sotsiaalkomisjoni aseesimees Helmen Kütt sõnas, et pereliikmetel on praegu liiga suur koorem kanda – seda nii hoolduse pakkumisel kui ka hooldusteenuste eest tasumisel. „Teenustele ligipääs sõltub üha enam abivajajate maksevõimest. Inimesed aga ootavad lahendusi, mis neid ka tegelikul aitaksid ja nende elu kergemaks teeksid.“

Kütt lisas, et regionaalne erinevus teemaga tegelemisel on Eestis suur. „Teatud omavalitsused on teistest vähem panustanud ja olukord ei saagi enne paraneda, kui ei tegutseta võrdsetel alustel,“ ütles Kütt.

Et olukorda parandada, on Sotsiaalministeeriumi eestvedamisel valmimas pikaajalise hoolduse süsteemi kava, mille üheks eesmärgiks on tuua leevendust lähedaste hooldajaile. Selleks on välja pakutud kolm mudelit, millest esimene põhineb riigi ja omavalitsuse partnerlusel, teine hoolduskindlustusel ja kolmas riiklikul tasandil.

Riigikogu pressiteenistus
Veiko Pesur
tel 631 6353, 55 590 595
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside