Riigikogu sotsiaalkomisjon otsustas täiskogu ette teisele lugemisele saata eelnõu, mis võimaldab seaduseks saades sügisel maksta lastele ja pensionäridele ühekordset 50eurost toetust. Muudatus on seotud 2022. aasta lisaeelarvega.

Sotsiaalkomisjoni esimehe Siret Kotka sõnul vajavad pered ja eakad viimase aja kriisidega kaasnenud hinnatõusuga toimetulekul riigi abi. „Eestis on praegu 158 000 lastega leibkonda, kõigi nende perede jaoks on see toetus praegusel raskel ajal väga teretulnud,“ sõnas Kotka ja lisas, et kui kõik läheb plaanipäraselt, siis saab toetuse välja maksta hiljemalt detsembri alguses. „Toetuse maksmine peaks toimuma võimalikult automatiseeritult koos tavapärase pensioni või lastetoetusega, nii et pensionärid ega pered ei peaks seda ise taotlema,“ lisas ta. Eelnõu järgi saab iga pensionär 50 eurot ja igale lapsetoetust saavale isikule makstakse iga lapse kohta samuti 50 eurot. Toetus rakendub ka toitjakaotuspensioni saajatele, töövõimetuspensionäridele ja puuduva töövõimega inimestele.

Eelnõuga on plaanis toimetulekutoetuse süsteemi lisada võimalus, mille abil saaks soovi korral toetuse arvestamisel võtta arvesse ka neid eluasemekulusid, mida perekond või leibkond teeb pangalaenu tasumiseks. Meetme mõte on tagada laenuga kodu ostnud perede turvatunnet samadel alustel nendega, kes tasuvad igakuiselt eluaseme kasutamise eest üüri. Komisjoni aseesimehe Helmen Küti sõnul tuleks neid muudatusi veel arutada. „Muudatused on kahtlemata vajalikud, sest perede toimetulekut on vaja toetada, kuid kuna mitmed osapooled tõid eelnõu menetluse jooksul selles esile rea tähelepanuväärseid ohukohti, siis need vajavad veel kaalumist ja selgemat läbi rääkimist,“ tõdes aseesimees. Eelnõu järgi ei saaks pered soodustust pidevalt, vaid seda oleks võimalik kasutada kuus korda kalendriaastas eesmärgiga, et inimesel säiliks soov ja huvi leida tööd ja parandada oma iseseisvat sissetulekut.

Veel üks muudatus puudutab üksi elavaid pensionäre, kes on võtnud või kaaluvad võtta oma koju üüriliseks või allüüriliseks Ukraina sõjapõgenikke. Kui praegu võib pensionär üürilist võttes kaotada üksi elava pensionäri staatuse ja sellega koos tänavu 200 eurole tõusnud üksi elava pensionäri toetuse, siis seaduse vastuvõtmisel jääks talle alles nii staatus kui ka toetus.

Sotsiaalkomisjon saatis valituse algatatud perehüvitiste seaduse, sotsiaalhoolekande seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (605 SE) täiskogu istungile 19. mail ettepanekuga teine lugemine lõpetada.

Riigikogu pressiteenistus
Maris Meiessaar
tel 631 6353, 5558 3993
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside