Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu sotsiaalkomisjon kiitis tänasel erakorralisel istungil konsensuslikult heaks ravimiseaduse muutmise seaduse eelnõu, millega soovitakse kaotada olemasolevate apteekide omandistruktuuri osas kehtestatud piirangud ja vältida ligi 300 apteegi sulgemist aprillist.

Kehtiv seadus näeb ette vertikaalse integratsiooni keelu, proviisori omandipiirangu ning haruapteekide kaotamise üle 4000 elanikuga linnades.

Sotsiaalkomisjoni esimees Tõnis Mölder ütles, et praeguse seaduse järgi tohib aprillist apteegi omanik olla ainult proviisor ja see piirang tühistatakse. Samuti ei pea üle 4000 elanikuga linnades lõpetama haruapteegid oma tegevust, sest üldapteek ja selle haruapteek võivad olla vähem kui 20 000 elanikuga asustustüksuses. „Kaks kolmandikku apteeke ei vasta kolm kuud enne seaduse kehtima hakkamist nõuetele. See on suur probleem rahvatervisele ja ravimite kättesaadavusele,“ rääkis Mölder.

Komisjoni esimees lisas, et haruapteekidele kehtestatud 20 000 elaniku piir vajab veel sisulist analüüsi ja läbiarutamist. „Seaduseelnõu üleandjate eesmärk ei olnud kindlasti kvaliteedi langus, vaid anda tänastele omanikele võimalus muuta haruapteegid põhiapteekideks,“ ütles ta.

Sotsiaalkomisjoni aseesimees Helmen Kütt sõnas, et ravimiseaduse muutmisega probleemid ei kao, vaid süvenevad. „Anname selle eelnõuga seadust muutma asudes signaali, et seadusi ei peagi täitma. Ka Ravimiamet on leidnud, et muudatused viivad selleni, et kuigi teenus on formaalselt hästi kättesaadav, kannatab selle osutamise sisuline kvaliteet,“ märkis ta.

Kütt pidas kahetsusväärseks, et komisjoni esimees ei olnud tänasele istungile kutsunud ei sotsiaalministrit ega ka Sotsiaalministeeriumi esindajat, kellele oleks saanud küsimusi esitada. „Toetust ei leidnud opositsiooni soov muudatusettepanekuteks 20 tööpäeva saada ja see näitab selgelt, et mingit sisulist arutelu loota pole. See muudatus tehakse lihtsalt toore jõuga ära ning tegelikud probleemid, nagu ravimite kättesaadavus ja inimeste elu ohtu sattumine selle tõttu, ei leidnud sel nädalal käsitlemist, kuigi ma esmaspäeval selleks ettepaneku tegin. Väga kahju,“ ütles Kütt.

Ravimiseaduse muutmise seaduse eelnõu (118 SE) on täiskogus esimesel lugemisel 17. detsembril.

Riigikogu pressiteenistus
Veiko Pesur
tel 631 6353, 55 590 595
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside