Sotsiaalkomisjon peab oluliseks HIVi ennetuse tõhustamist ja ravi parandamist
Riigikogu sotsiaalkomisjon arutas tänasel istungil, kuidas HIVi ennetust tõhustada ja ravi parandada. Sotsiaalministeeriumis on väljatöötamisel riiklik HIV tegevuskava 2017-2025, mille peaeesmärk on HIV epideemia peatada.
„Eesti on HIVi leviku poolest Euroopas esikohal: kui Eestis on 100 000 elaniku kohta 20,5 juhtu, siis Euroopa Liidu keskmine on 5. See ei ole enam süstivate narkomaanide ja homoseksuaalide küsimus, vaid nakkus levib 65 protsendil juhtudes heteroseksuaalsel teel, “ ütles sotsiaalkomisjoni aseesimees Monika Haukanõmm.
„Kuna tegemist on haigusega, mida pole võimalik välja ravida, siis oluline on ennetada HIVi levikut ning avastada HIV-nakkust varasemas staadiumis. Ühe HIV-positiivse haige efektiivse ravi kulu on ligi 100 000 eurot,“ lisas Haukanõmm.
Istungil tutvustatud Rakendusuuringute Keskuse Centar uuringu kohaselt oli eelmisel aastal HIV-nakkusega ligi 7800 inimest. ARV-ravil olev HIV-nakkusega inimene toob riigile kulusid ligi 5000 eurot aastas.
„Ida-Virumaal on ligi 2,5 protsenti HIV-positiivseid inimesi ehk iga 40. inimene on nakatunud. See on ilmselgelt epideemiline olukord, mistõttu peab Ida-Virumaa võtma erilise tähelepanu alla ning seal ette võtma tegevusi koostöös perearstide ja teiste institutsioonidega,“ ütles sotsiaalkomisjoni liige Dmitri Dmitrijev.
Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski avaldas lootust, et koostatav HIV tegevuskava 2017-2025 saab suveks valitsuse kinnituse. Tema sõnul on eesmärk, et 90 protsenti HIVi nakatunutest on teadlikud oma nakkusest, nendest 90 protsenti on ARV-ravil ning 90 protsendil ARV-ravi saajatest on viiruskoormus alla määratava taseme.
HIV leviku püsiva languse saavutamiseks peab sotsiaalministeerium tähtsaks ennetustegevusi rohkematele sihtrühmadele, varajast diagnostikat ja ravile suunamist, kahjude vähendamise teenuseid, HIVi ja AIDSiga inimestele suunatud ravi ja toetavad teenuseid ning hindamist.
Riigikogu pressiteenistus
Kati Varblane
T: 631 6353, 516 9152
[email protected]
Päringud: [email protected]