Riigikogu sotsiaalkomisjon arutas tänasel istungil Õiguskantsleri kirja, mis käsitleb probleemi, et põhitöö kaotanud inimene ei saa taotleda töötuskindlustushüvitist, kui tal on ettevõtluskonto.

Õiguskantsler küsib sotsiaalkomisjonile saadetud kirjas, millega on õigustatud see, et ettevõtluskonto kasutaja on jäetud ilma õigusest saada töötuskindlustushüvitist pelgalt selle konto omamise tõttu. „Samuti jääb selgusetuks, miks ei võiks oma põhilise sissetulekuallika kaotanud inimesel, kellel on ettevõtluskonto, mida ta ei kasuta, olla samamoodi võimalus saada töötuskindlustushüvitist ja tööotsingute ajal väikeses mahus ettevõtluskonto kaudu tegutseda. Seda enam, et ettevõtluskontole laekunud tulu suuruse saab hõlpsalt tuvastada,“ seisab Õiguskantsleri kirjas.

Sotsiaalkomisjoni esimees Tõnis Mölder sõnas, et kuigi  ettevõtluskonto kasutaja maksab makse – sotsiaalmaksu, tulumaksu, kogumispensioni makset – ei saa ta konto kaudu end töötuse vastu kindlustada. „See ongi praegune kitsaskoht, mis ammu ajale jalgu jäänud ja mille võimaliku muutmise üle me tänasel istungil arutlesime. Nõutust tekitab inimestes näiteks see, et ettevõtluskonto omanikul võib olla õigus töötuskindlustusele ka oma muu tegevuse tõttu – näiteks töötab ta töölepingu alusel ja on tasunud nõutud ulatuses töötuskindlustusmakseid. Kuid kontoomanikuna tal lihtsalt ei ole töötuskindlustusseaduse järgi õigust hüvitisele,“ rääkis Mölder.

Komisjoni esimees lisas, et kui Sotsiaalministeerium on valmis esitama eelnõu, mis nimetatud olukorra kõigile sobivalt lahendaks, on Riigikogu omalt poolt valmis, et seda eri huvigruppidega suheldes kiiresti menetleda.

Sotsiaalkomisjoni aseesimees Helmen Kütt ütles, et kindlasti ei saa toetada seni ainsat võimalus, mille järgi oleks inimene sunnitud kindlustushüvitise saamiseks oma ettevõtluskontost loobuma. „Kui keegi peaks kahtlema, et isik võib saada töötuskindlustushüvitisega samaaegselt sissetulekut, siis ettevõtluskonto kaudu saab riik seda hõlpsalt tuvastada. Pealegi oleme me hiljuti seadustanud tööampsud, mille järgi võib ka töötu teha teatud määral tööd ilma hüvitist kaotamata,“ sõnas Kütt.

Istungil osalesid Õiguskantsleri Kantselei ja Sotsiaalministeeriumi esindajad.

Riigikogu pressiteenistus
Veiko Pesur
tel 631 6353, 55 590 595
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside