Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu sotsiaalkomisjon arutas täna huvigruppide ja ekspertidega kaht kollektiivset pöördumist ravikanepi ja kanepituru reguleerimise küsimuses.

Sotsiaalkomisjoni esimehe Helmen Küti sõnul kuulas komisjon erinevaid arvamusi, kuid ei langetanud otsuseid. „Ekspertide hinnangul on tänane regulatsioon piisav, et kasutada kanepit meditsiinilisel näidustusel. Komisjon teeb otsuse esmaspäevasel istungil, kuidas petitsioone edasi menetleda,“ ütles Kütt.

Kollektiivses pöördumises „Kanepituru parema reguleerimise ettepanekud Riigikogule“ tehakse ettepanekud ravikanepi tootmise korraldamiseks ja selle eksportimiseks. Samuti kirjeldatakse ravikanepi kasutamise tingimusi Eestis. Pöördumise esitaja Elver Loho tegi näiteks ettepaneku, et kanep võiks olla seadustatud meelelahutuslikul eesmärgil alkoholi asendajana alates 21. eluaastast. Samuti soovis Loho, et kollektiivse pöördumise arutelu käigus kuulaks sotsiaalkomisjon ka Euroopa arste ja patsiente.

Erakonna Eestimaa Rohelised kollektiivses pöördumises „Ravikanep tuleb patsientidele reaalselt kättesaadavaks teha“ nõutakse raviks vajaliku kanepi tootmiseks, töötlemiseks ja patsientidele kättesaadavuse tagamiseks vajalike seaduseelnõude väljatöötamist ja vastuvõtmist Riigikogus. Pöördumise esindaja Aleksander Laane hinnangul ei ole ravikanepi reguleerimine keeruline. Tema sõnul tõestab seda Saksamaa parlament, kus hääletati hiljuti ühehäälselt ravikanepi kasutamise poolt.

Tervise Arengu Instituudi esindaja tutvustas 2014. aasta rahvastikukäitumise uuringut, mille kohaselt 19 protsenti Eesti täiskasvanutest oli elu jooksul tarvitanud kanepit. Samas on noortel suurem risk jääda kanepi tarvitamisest sõltuvusse.

Eesti Arstide Liit oli seisukohal, et kanepi meditsiinilise näidustuse regulatsiooni Eestis ei pea muutma, kuna puuduvad tõenduspõhised uuringud, mis tooksid välja eelised võrreldes teiste kasutusel olevate ravimitega. Kanepipreparaadid on vajadusel haigetele kättesaadavad, kuid seni on vajadus nende järele olnud nullilähedane.

Eesti Perearstide Seltsi, Eesti Psühhiaatrite Seltsi, sotsiaalministeeriumi ja terviseameti esindajad ei näinud samuti vajadust muuta seadust, mis reguleerib kannabinoidide kasutamist meditsiinilisel näidustusel. Sotsiaalministeeriumi eesmärk on vähendada nii legaalsete kui illegaalsete uimastite tarvitamist.

Istungil osalesid veel ravimiameti, haigekassa, siseministeeriumi ja justiitsministeeriumi esindajad.

Fotod istungilt

Riigikogu pressiteenistus
Kati Varblane
T: 631 6353, 516 9152
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside