Sotsiaalkomisjon arutas 5G-teemalist pöördumist
Riigikogu sotsiaalkomisjon otsustas tänasel istungil jätkata kollektiivse pöördumise „Seisame elu eest: nõuame 5G ohutute piirnormide kehtestamist ja pikaajalisi uuringuid tehnoloogiaärist sõltumatutelt teadlastelt“ menetlemist ja jõuda sügisel otsuseni.
Pöördumise esitajate hinnangul saab 5G tehnoloogiat käsitleda ründena inimeste vaimse ja füüsilise tervise vastu. Nad nõudsid oma pöördumisega muu hulgas, et keskkonda ja inimesi kaitstaks tehislike kiirgusallikate mõju eest. Samuti soovisid nad, et määrataks uued ja ohutud maksimaalse koguekspositsiooni standardid kogu juhtmevabale sidele Eestis ning et karmistataks piirnorme ja reguleerivaid standardeid. Pöördumisega sooviti lisaks, et võetaks vastu viivitamatud meetmed, et peatada 5G levik Eestis, kuni on teaduslikult tõestatud, et see on täielikult ohutu.
Sotsiaalkomisjonil oli võimalus pöördumine koheselt tagasi lükata, sest see on sisult kokkulangev pöördumisega, mille menetlemisest on möödas vähem kui kaks aastat.
Sotsiaalkomisjoni esimees Tõnis Mölder tõdes, et inimestele ei saa ette heita pelglikkust uute tehnoloogiate vastu, kuid täna arutluse all olnud pöördumine on sarnane juba eelmisel aastal käsitletud pöördumisega, mis toona tagasi lükati. „Praegu teadaolevalt ei ole aasta jooksul valdkonnas muudatusi olnud, samuti ei tooda pöördumises esile uusi fakte, mis oleks pidanud meid panema meelt muutma. Siiski otsustasime teema töös hoida ja jõuda edasise menetlemise otsuseni sügisel, sest loodame selleks ajaks saada Terviseametilt täiendavaid vastuseid,“ lisas Mölder.
Sotsiaalkomisjoni aseesimees Helmen Kütt märkis, et pöördumisele on alla kirjutanud ligi 5000 inimest. „Kindlasti on paljud neist siiralt mures ja ärevil. Me saame küll öelda, et aasta tagasi arutasime seda sama teemat, kuid maailm liigub edasi ja ma ei ole kindel, et selle ajaga ei ole ilmnenud uusi aspekte. Ma ei ole kindel, et me saame praegu vastutuse võtta ja öelda, et 5G on täiesti ohutu. Seepärast otsustasime võtta otsuse tegemiseks ja analüüsimiseks veidi lisaaega, et end võimalikult värske infoga kurssi viia,“ rääkis Kütt.
Riigikogu pressiteenistus
Veiko Pesur
tel 631 6353, 55 590 595
e-post [email protected]
päringud [email protected]