Riigikogu sotsiaalkomisjon alustab esmaspäeval töövõimetoetuse seaduse eelnõule laekunud muudatusettepanekute arutamist. Komisjon tutvub kõigepealt Riigikogu fraktsioonide ja Eesti Puuetega Inimeste Koja esitatud ettepanekutega ning analüüsib töövõime hindamise metoodikat.

„Töövõime hindamise metoodika peab olema valmis enne töövõimereformi rakendumist. Kuna töövõimetoetuse seaduse jõustumist on kavas edasi lükata 2016. aasta 1. jaanuarile, siis see annab lisaaega metoodika testimiseks ja kohandamiseks erivajadusega inimeste jaoks,“ ütles sotsiaalkomisjoni esimees Heljo Pikhof.

Nii Sotsiaaldemokraatlik Erakond, Reformierakond, Eesti Keskerakond kui Eesti Puuetega Inimeste Koda on teinud eelnõule ettepaneku tõsta sissetuleku piiri, millest alates hakatakse erivajadusega töötajate töövõimetoetust vähendama. Kui algselt oli kavas piiratud töövõimega inimese toetust hakata osaliselt vähendama alates 641-euroselt sissetulekult kuus, siis muudatusettepaneku järgi hakkab toetus vähenema alates 960-eurosest palgast.

Samuti on kõik osapooled täiendanud eelnõu ettepanekuga, et töötukassa hüvitaks arsti vastuvõtul käimisega seotud lisakulud, kui töötukassa vajab arsti arvamust inimese töövõime hindamiseks. Eelkõige on silmas peetud eritranspordi ja viipekeele tõlgi kulusid.

Kõik osapooled peavad ka oluliseks, et töötukassa vastava ettevalmistusega spetsialiseerunud töötaja hindaks inimese töövõimet, kuna kõik töötukassa töötajad ei saa olla eksperdid puuete ja haiguste alal. Eesti Keskerakond soovib lisaks, et töötukassa juhtumikorraldajad läbiksid perioodilise atesteerimise.

Koalitsioonierakonnad on teinud ettepaneku võtta avalikku sektorisse tööle vähemalt 1000 vähenenud töövõimega inimest 2020. aastaks.

Sotsiaalkomisjoni istungile on kutsutud töövõime hindamise metoodikat arutama sotsiaalministeeriumi, töötukassa, sotsiaalkindlustusameti, puuetega inimeste koja ja töötervishoiuarstide esindajad.

Istung kestab kell 11 – 17. Ajakirjanikud saavad võimaluse intervjuudeks kell 13 sotsiaalkomisjoni istungisaali juures (ruum L 353).

Teisipäeval jätkab sotsiaalkomisjon töövõimetoetuse seaduse eelnõu muudatuste arutelu koos ametiühingute, erihoolekandeteenuste pakkujate, kohtunike ühingu, riigiprokuratuuri, MTÜ Pane Oma Meeled Proovile ning patsientide esindusühingu esindajatega.

Töövõimetoetuse seaduse eelnõu (678 SE) reguleerib töövõime hindamist ning töövõimetoetuse määramise ja maksmise tingimusi ning korda. Eelnõu on osa suuremast muudatuste paketist ehk töövõimereformist.

Riigikogu pressiteenistus
 

Tagasiside