Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu sotsiaalkomisjon otsustas teisipäevasel istungil algatada raseduse katkestamise ja steriliseerimise seaduse muutmise eelnõu, millega tühistatakse alaealise raseduse katkestamise piirangud, mis on vastuolus põhiseadusega.

Kehtiva raseduse katkestamise ja steriliseerimise seaduse järgi ei tohi alaealine rasedust katkestada ilma lapsevanemate või eestkostja nõusolekuta. Kui vanem ei ole nõus lapse raseduse katkestamisega, siis tuleb pöörduda kohtu poole. Õiguskantsleri hinnangul on seadus vastuolus põhiseadusega, kuna see piirab alla 18-aastase naise enesemääramise õigust, seades teda liigselt sõltuvusse oma vanematest või eestkostjast. Ühtlasi ei taga see piirang alaealise õigusi privaatsusele ja tervise kaitsele.

Õiguskantsleri ettepaneku nr 27 alusel algatatud eelnõuga parandatakse vastuolu põhiseadusega.

„Seaduse muutmisega soovime lahendada probleemi, kus vanem otsustab, et tema alaealine laps peab sünnitama ja laps seda ei soovi. Kui perekonnas on head suhted, siis laps teavitab igal juhul oma vanemaid,“ ütles sotsiaalkomisjoni esimees Heljo Pikhof.

Eelnõu järgi peab arst selgitama aborti teha soovivale naisele raseduse ja abordiga seonduvaid riske ning võimalikke tüsistusi. Samuti peab arst teavitama teda psühholoogilise või muu asjakohase nõustamise võimalustest enne ja pärast otsuse tegemist.

„Kui arsti hinnangul on alaealine võimeline ise teavitatud nõusolekut andma, siis lapsevanema nõusolek pole hädavajalik. Sellises delikaatses olukorras on oluline, et arsti ja patsiendi vahel tekiks ja püsiks usalduslik suhe,“ ütles Pikhof.

Sotsiaalkomisjoni 12. juuni istungil osalenud sotsiaalministeeriumi, Eesti Naistearstide Liidu, Eesti Seksuaaltervise Liidu, Lastekaitse Liidu ja Eesti Bioeetika Nõukogu esindajad olid õiguskantsleri ettepaneku poolt.

Riigikogu pressiteenistus

 

Tagasiside