Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Normal
0

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Table Normal”;
mso-style-parent:””;
font-size:10.0pt;”Times New Roman”;}


Riigikogu maaelukomisjoni liige Imre Sooäär osaleb Itaalias Roomas Itaalia Parlamendi ja IPU koostöös korraldataval konverentsil “Parlamentide tegevus põllumajanduse, nälja ja toiduvarude ebakindluse küsimuses ülemaailmse kriisi ajal”, kus ta täna esines ka sõnavõtuga.

Sooääre sõnul oli konverentsi üheks keskseks teemaks riikide omavastutuse korraldamine tagamaks esimest inimõigust – õigust toidule. Õigust, mis ei ole tagatud kuuendikule planeedi elanikkonnast. Konverentsil esinesid Roomas paiknevate toiduga kindlustamisega tegelevate organisatsioonide FAO, WFP ja IFAD-i juhid, samuti võtsid sõna Itaalia parlamendi juhid ja välisminister. Sooäär märkis, et heaks näiteks toodi Brasiilia ja Hiina: Hiina vähendas mõnekümne aastaga toiduga mittekindlustatute osakaalu 30 %-lt vähem kui 2 %-le ning Brasiilia on oma siseriiklike abiprogrammidega jõudnud 50 miljoni kodanikuni oma 190 miljonilisest elanikkonnast. Kokkuvõttena jäi diskussioonist kõlama mõte, et keegi pole oma toitlusolukorda pikas perspektiivis lahendanud väljast tulnud toiduabiga.

Arengumaade alatoitluse ja arenenud maade ülesöömise probleemile pakkus parima silla Imre Sooäär, kes oma elava sõnavõtuga teenis ühena vähestest korraliku aplausi. Tema retseptiks oli panustamine arendusele ja kommunikatsioonile. Taustal, kus räägiti, et arengumaades läheb toiduketis kaotsi 40% juba toodetud toidust, kõlas värskendavalt pakkumine, et Eesti teadlased osaleksid heameelega ühises uurimistöös, kuidas toitu ilma keemiata paremini säilitada. Tasuta globaalseks kommunikatsiooniks pakkus Sooäär Eesti Skype’i ja tõdes, et hea tulemuse saame vaid ülemaailmses koostöös, kus igaüks annab oma panuse.

Kas riigijuhid ja ministrid samale järeldusele jõuavad, selgub esmaspäeval algaval tippkohtumisel, kuhu oodatakse üle 50 riigipea ja saja ministri. Praegu on Roomas rahvaesindajad 60-st riigist.

 
Riigikogu pressitalitus

Tagasiside