Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu rahanduskomisjon otsustas oma tänasel istungil saata täiskokku  esimesele lugemisele valitsuse algatatud alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmise seaduse eelnõu (449 SE). Eelnõu on täiskogus 11. septembril. Komisjoni ettepanek on eelnõu esimene lugemine lõpetada. Muudatusi eelnõule oodatakse 25. septembriks.

„Selle seadusega saavutatakse mitu olulist eesmärki. Esiteks lühendab see piiriületusjärjekordi ja teeb piiriületuse lihtsamaks. Lisaks toovad eelnõuga kavandatavad meetmed riigieelarvesse täiendavaid vahendeid  ja parandavad riigi rahanduslikku olukorda. Prognoosi kohaselt on täiendav aktsiisimaksu laekumine järgneva kolme aasta jooksul kokku ligikaudu 27 miljonit eurot. Kolmandaks parandab see muudatus Eesti ettevõtete võimalusi aktsiiskaupade pakkumisel, mida senini pärsib arvestatavas mahus kaupade aktsiisivaba liikumine üle piiri Eestisse ja ebaseaduslik kauplemine Euroopa Liidu välisest riigist toodud odava aktsiisikaubaga,“ ütles rahanduskomisjoni esimees Sven Sester.

Rahanduskomisjoni tänane arutelu keskendus eeskätt aktsiisikauba üle piiri toomise sageduse ja juhuslikkuse mõistele ehk küsimusele, kui mitu korda võib isik ühe kuu jooksul aktsiisvaba kaupa üle piiri tuua ja kuidas määratletakse piiriületuse kaubatoomise juhuslikkus.

Eelnõuga täpsustatakse liiduvälisest riigist reisija toodud aktsiisikauba aktsiisivabastuse reegleid, et vähendada piiriületuste järjekordi, takistada ebaseaduslikku kauplemist liiduvälisest riigist toodud aktsiisikaubaga ja tagada EL nõukogu direktiivi 2007/74/EÜ otstarbekohane rakendamine.

Sellega seoses määratakse kindlaks aktsiisikauba toomise juhuslikkus, mis sisustatakse läbi aktsiisikauba toomise sageduse. Eelnõu kohaselt loetakse aktsiisivaba koguse piires aktsiisikauba toomine mitte juhuslikuks, kui alkoholi ja kütust tuuakse Eestisse pärast esmakordset saabumist kalendrikuu jooksul ning tubakatooteid pärast teistkordset Eestisse saabumist kalendrikuu jooksul.

Samuti sätestatakse maksuhalduri kaalutlusõigus aktsiisivabastuse kohaldamiseks pärast esma- või teistkordset Eestisse saabumist.

Riigikogu pressitalitus
 

 

 

 

Tagasiside