Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder Mark Soosaare esitatud küsimusele Eesti seostest Euroopa Liidu kalandusreformiga. 

Seeder selgitas, et Euroopa Komisjon esitas juba 2009. aastal Ministrite Nõukogusse aruteluks n-ö dialoogipaberi. Tänaseks on jõudnud arutelud Euroopa uue või tulevase kalanduspoliitika ümber nii kaugele, et komisjon on lubanud käesoleva aasta juunikuus tulla välja uue kalanduspoliitika määruse eelnõuga, millele saaks konkreetselt hakata hinnanguid andma ja ettepanekuid tegema.
 
Seeder märkis, et reformipaber sisaldab endas mitut põhimõtet. Kõige olulisem loomulikult kalavarude säilimine ja jätkusuutlik kalapüük, mis tähendab seda, et lähtutakse ikkagi teadlaste ja ekspertide hinnangutest ning ettepanekutest kalapüügimahtude määramisel, et ei toimuks ülepüüki. Oluline on ka stabiilsus riikidevahelise kvoodi jagamise osas, et ei tuleks revolutsioonilisi muudatusi. „See puudutab just nimelt kalureid, nende tööd ja leiba,“ rõhutas minister. Eesti jaoks on kaks olulist valdkonda just nimelt rannapüük ja rannakalandus, mis kindlasti jäävad liikmesriikide enda korraldada, kinnitas Seeder. Tema sõnul säilib 12 meremiili reegel  ja me saame ka tulevikus jätkata oma rannapüügi korraldamist suhteliselt iseseisvalt. Ministri arvates ka kalandusreformi neljas telg ehk rannapiirkondade toetusmeetmete rakendamine ja rahastamine jätkub tulevikus. Seederi selgituste kohaselt tuleb kalapüük avalikustada nii püüdjate kui kalaliikide lõikes. „Eesti on tegelikult selle juba seadustanud esimese riigina Euroopa Liidus. Me loodame, et teised riigid järgivad meie eeskuju,“ ütles Seeder uue kalandusreformi põhimõtete tutvustamiseks.
 
Põllumajandusminister vastas veel Arvo Sarapuu esitatud küsimusele maaelu olukorra kohta.
 
Peaministri ülesannetes olev haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas vastas Peeter Tulviste esitatud küsimusele Eesti teaduse kohta maailma teaduspildis.
 
Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi vastas Rein Ratase esitatud küsimusele keskkonnaplaneerimise ja Maret Merisaare esitatud küsimusele Läänemere kaitse tegevuskava kohta.
 
Infotunni stenogramm on internetis siin:
 
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside