Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Peaminister Taavi Rõivas vastas Riigikogu infotunnis Margus Tsahkna esitatud küsimusele töövõimereformi kohta. Tsahkna viitas asjaolule, et töövõimereform on tekitanud palju küsimusi ja suurt vastuseisu puuetega inimeste poolt.

Rõivas nentis, et töövõimetoetuse seaduse eelnõuga peab veel tööd tegema ning seda ei pea kavandatavatel täiendavatel istungitel enne suve ilmtingimata vastu võtma.

„Sellist eesmärki ei ole mina kunagi seadnud,“ ütles Rõivas. „Sügisel, ma usun, jõuame sellesse faasi, et see eelnõu on ka vastuvõtmiseks küps,“ lisas Rõivas.

Peaministri sõnul võiks parlament teha tööd selle nimel, et töövõimetoetuse seaduse eelnõu saaks veel paremaks.

Tsahkna küsis, mis on peaministri sõnum omastehooldajatele, kellele tuleb juurde kohustusi seoses nende hooldatavate hindamisega töövõimesüsteemis.

Rõivase sõnul on omastehooldajatele teenuste osutamine eraldi teema, sest nende enda töövõime ei ole langenud. „Töövõimereform adresseerib eeskätt neid inimesi, kelle töövõime on vähenenud, aga kes on suutelised ja huvitatud ise tööd tegema. Me teame, et lõviosa neist on kas psüühikahäiretega, luu- ja liigesehaigustega või ka puudega,“ ütles Rõivas.

Peaministri sõnul töövõimereform annab võimalused inimestele, kellele me täna neid võimalusi ei paku. Tema hinnangul puudutab töövõimereform ligikaudu 65 000 inimest, kes on osalise või puuduva töövõimega ja ei tööta. „Puuduva või osalise töövõimega inimesi on kokku 100 000, kolmandik neist töötab, kaks kolmandikku ei tööta. Ja sellest kahest kolmandikust ehk umbes 65 000 inimesest omakorda ligikaudu kaks kolmandikku ehk üle 40 000 inimese, peaaegu Pärnu linna jagu inimesi, soovib ise tööd teha. Ja selleks, et nendele inimestele teenuseid, lahendusi, tervise parandamise võimalusi pakkuda, ongi töövõimereform ellu kutsutud,“ ütles Rõivas.

Peaminister märkis, et lisaks töövõimetoetuse seaduse eelnõule on Riigikokku enne suve tulemas sotsiaalhoolekande seaduse muutmise eelnõu, mis adresseerib teenuseid, rehabilitatsiooni ja abivahendeid puuetega inimestele.

Peaminister Taavi Rõivas vastas ka Lauri Laasi esitatud küsimusele kodukuludest.

Rahandusminister Jürgen Ligi vastas Kadri Simsoni esitatud küsimusele eelarve positsioonist ja Tõnis Paltsi esitatud küsimusele maksuseaduste muudatustest.

Kaitseminister Sven Mikser vastas Andrus Saare esitatud küsimusele reformidest.

Istungi stenogramm 

Riigikogu pressiteenistus

Tagasiside