Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu EL asjade komisjoni eestvedamisel toimus täna põhjalik arutelu võltsimisvastase kaubanduslepingu (ACTA) ja sellega seotud teemadel. Istungist võtsid osa ka põhiseaduskomisjoni, kultuurikomisjoni ja õiguskomisjoni liikmed. Kolm ja pool tundi väldanud arutelu jooksul, mida oli võimalik jälgida ka otseülekandes internetis, said kõik soovijad esitada nii ettekandjaile kui ka ekspertidele küsimusi ja omapoolseid seisukohti.

„Arutelu eesmärk oli erinevate osapoolte arvamused  ära kuulata ja maha võtta need emotsionaalsed pinged, mis ACTA ümber on kujunenud. Arutelu käigus leidis kinnitust, et mõned asjad, mida ACTAle omistatakse, on tegelikult müüt ega ole selle leppega kuidagi seotud,“ ütles EL asjade komisjoni esimees Taavi Rõivas.

„Hästi oluline on mõista, et tegemist on kaubanduslepinguga, mille eesmärk on takistada võltsitud kauba müüki. See leping ei reguleeri sellise kauba eraviisilist omamist isiku enda tarbeks, sest vastasel juhul tuleks vaatluse alla võtta iga võltsitud T-särgi kandja,“  ütles Rõivas.

Rõivas kinnitas, et arutelud lepingu üle kindlasti jätkuvad ja et enne lepingu edasist menetlemist tuleks koostada lepingule põhjalik seletuskiri.

„Seletuskirjas peaks olema lahti seletatud ühelt poolt nii müüdid, mida ACTAle on omistatud, kui ka teiselt poolt need lepingu artiklid, mida saab mitmeti tõlgendada ja mis ühe või teise huvigrupi arvates piiravad internetivabadust või on muul viil Eestile kahjulikud. Enne kui poliitikud asuvad otsuste juurde, peab olema lepingu sisu punkt punktilt selgeks räägitud ja võimalikud vaidluskohad seletuskirjas välja toodud. Alles siis on võimalik otsustada, kas leping ka allkirjastada ja parlamendis ratifitseerida. Ratifitseerimise juures arutab lepingut mõistagi ka parlamendi täiskogu,“ selgitas Rõivas.

Tänasel arutelul esinesid ettekandega välisminister Urmas Paet, Eesti Infotehnoloogia Kolledži õppejõud, Avatud Eesti Fondi nõukogu esimees Linnar Viik ja interneti autoriõiguse asjatundja  Peeter Mõtsküla. Ekspertidena osalesid justiitsministeeriumi eraõiguse talituse juhataja Indrek Niklus ning karistusõiguse ja menetluse talituse nõunik Tanel Kalmet, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi nõunik Mait Heidelberg ning Euroopa Liidu ja rahvusvahelise koostöö osakonna nõunik Anneli Külaots, välisministeeriumi välismajanduspoliitika ja arengukoostööküsimuste asekantsler  Väino Reinart, väliskaubanduse büroo direktor Kristi Karelsohn ja rahvusvaheliste lepingute büroo direktor Annely Kolk.

Istungi salvestust saab uuesti vaadata EL asjade komisjoni kodulehelt https://www.riigikogu.ee/index.php?id=169306 Salvestus jõuab sinna esmaspäevase (20.02) tööpäeva jooksul.

Lisainfo: EL asjade komisjoni esimees Taavi Rõivas, tel: 5119799

Riigikogu pressitalitus
 

 

Tagasiside