Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma tunnustas täna August Rei parlamendiuuringu stipendiaati Mihkel Solvakut, kes kaitses äsja edukalt oma doktoritööd teemal „Saadikute eelnõud parlamendis: Soome ja Eesti võrdlev uuring“. Ergma märkis, et parlamendiuuringu stipendiumi asutamisega on Riigikogu andnud oma panuse teadustööde valmimise innustamiseks Eestis, kus doktoritöid just väga tihti ei kirjutata. „Parlamendiuuringud aitavad jäädvustada meie parlamendi ajalugu ja väärtustada parlamenditööd,“ ütles Ergma.

Riigikogu Kantselei kuulutas 2008. aastal välja August Rei parlamendiuuringu iga-aastase stipendiumi konkursi, mille eesmärgiks on toetada ja edendada parlamendialast teadustööd. See antakse parlamendi-, parlamentarismi- või Eesti parlamentaarsete kogude alase magistri- või doktoritöö kirjutajale. Esimesel aastal määrati stipendium Mihkel Solvakule, kes täna oma doktoritööd tutvustas.
 
 
Riigikogus esitleti täna ka XI Riigikogu ja Vabariigi Valimiskomisjoni statistikakogumikke. Riigikogu XI koosseisu statistika ja ülevaated on kolmas omataoline raamat. 2004. aastal ilmus esimene sõnades ja arvudes ülevaade VII, VIII ja IX Riigikogu tegevusest ning 2007. aastal järgnes X Riigikogu tööd käsitlev kogumik. XI Riigikogu statistikakogumikku tutvustanud Riigikogu Kantselei asedirektori, kogumiku peatoimetaja Aaro Mõttuse sõnul koosneb väljaande esimene osa ülevaateartiklitest ja teine osa arvudest. Selles on ära toodud valimistulemused ning valitud koosseisu struktuur. Arvude keeles on esitatud kogu õigusloome ja selleks kulunud tööaeg. Viimase peatüki arvandmed iseloomustavad Riigikogu ja teiste põhiseaduslike institutsioonide vahelist koostööd. Uue alaosana on ära toodud ka Euroopa Liidu asjade komisjoni tööd iseloomustav statistika.
 
Vabariigi Valimiskomisjoni poolt koostatud väljaande kohta jagas selgitusi Vabariigi Valimiskomisjoni esimees Heiki Sibul, kelle väitel oli komisjoni töö eesmärgiks koondada Eestis aastatel 1992 – 2011 toimunud valimiste ja rahvahääletuste andmed ühtsesse kogumikku, mis näitaks ka üldisemaid muutusi läbi kahe aastakümne. Vajadusel on erinevate valimiste statistilisi andmeid omavahelise võrreldavuse huvides ühtlustatud. Kogumiku koostamise käigus tuli eriti varasemate valimiste puhul läbi töötada algandmeid, mille üldistused on osaliselt avaldatud esmakordselt.
 
Mõlemad statistikakogumikud on valminud Riigikogu Kantselei ja Rahvusraamatukogu koostöös.
 
 
 
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside