Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma rõhutas täna oma kõnes Janusz Korczakile pühendatud näituse avamisel Toompeal, et 20. sajandi ühe väljapaistvama humanisti, filosoofi, kirjaniku ja kasvatusteadlase Janusz Korczaki olemuse ja tegevuse põhjus ehk peitubki selles, et õpetades tõeliselt mõistma ja väärtustama lapsi ning nende õigusi, sai temast ka tõeline suurmees. Ta oli tõeline 20. sajandi valgustaja, kelle missioon ei ole ka tänaseks ammendunud, ütles Ergma. 

Riigikogu Valges saalis toimunud Korczaki teemalise joonistusvõistluste võitjate autasustamisel toonitas Ergma, et ta nõustus Poola saatkonna palvel olema Eestis läbiviidavate Korczaki ürituste patroon, sest tegemist on väga väljapaistva inimesega, kes pööras palju tähelepanu laste õiguste küsimusele. „Kui tänapäeval oleme laste õiguste teema kõrgele tõstnud ja suhtumine lastesse kui tõsiseltvõetavatesse tegijatesse on muutunud loomulikuks, siis Korczaki eluajal olid tema ideed kindlasti ajast ees. Mind on tema töö puhul köitnud ka õigustega kaasneva vastutuse rõhutamine - teema, mida tänapäeva lapsed unustama kipuvad,“ ütles Ergma. 

Ta märkis, et hästi on vastutuse tähtsus toodud esile raamatus „Kuningas Macius“, kus äsja isa asemel kuningaks tõusnud laps kujutleb, et riigijuhtimine on lihtne ja roosiline – kappamine valgel hobusel rahva rõõmuhõisete saatel. Märkusena ütles ta, et sellist arvamust kohtab veel tänapäevalgi ka täiskasvanute maailmas – riigi juhtimine näib eemalt kergema ja lõbusama tegevusena, kui see reaalsuses kipub olema. Raamatukangelane Noor Kuningas Macius muutis oma riigis mitmeid asju, sealhulgas käivitas ta lasteparlamendi. 

Ergma meenutas, et Riigikogu on juba mitmeid aastaid võõrustanud koostöös Eesti Lastekaitseliidu ja Eesti Õpilasomavalitsuste Liiduga noortefoorumit ”101 last Toompeale”, Noorteühenduse ELO Noorteparlamendi istungit ning ka Europarlamendi mudelmängu. 

Riigikogu esimees tunnustas joonistusvõistluse võitjaid: „Täna on siin, Riigikogu Valges saalis noored kunstnikud, kes osalesid vahvas, kuningas Maciusest inspireeritud joonistusvõistluses. Laste joonistused on sama siirad kui lapsed ise. See näitab taas, et Poola suurkuju Korzcak ei eksinud – lastel on palju huvitavaid mõtteid ja nad on omanäolised“. 

Pidulikul tseremoonial osalesid Poola Seimi esimees Ewa Kopacz ja Poola suursaadik Eestis Grzegorz Poznański

Fotod üritustelt

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside