Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu istungisaalis toimunud foorumi teema oli: „Kool õpilasele või õpilane koolile.”

 

Riigikogu aseesimees Jüri Ratas tervitas Riigikogu nimel saali kogunenud 101 asjalikku noort üle Eesti: Tallinnast, Tartust, Pärnust, Narvast ja mujalt.

Ratas märkis tunnustavalt, et  noorteparlament annab märku poliitikute pere järelkasvust. „Mul on väga hea meel, et selle aasta teema on „Kool õpilasele või õpilane koolile”, kus tuuakse välja selle probleemi kitsaskohad ja püütakse leida neile lahendusi.

Küsin Teilt: Kas haridus on oluline? Kas haridust on vaja?

Haridus ehitab riiki kõige enam, muudab meie elukeskkonna helgemaks. Haridus suunab meid pürgima ja saavutama midagi uut – midagi põnevat korda saatma. Selleks, et saada harituks, tuleb õppida, tuleb käia koolis. Kool annab teadmiste kõrval elukogemust ja õpetab süsteemselt mõtlema,” ütles Riigikogu aseesimees.

Ratas rõhutas, et õppimine on paratamatu ja oluline mitte vaid endale, vaid kõigile – meie riigi ja maailma arendamiseks. Kooli lõpetamisega aga õppimine ei lõpe. Tänapäeval räägitakse juba elukestvast õppest, milles tuleb ka tulevikus osaleda. Õpin kuni elan!

„Oma valikutes ja elu seadmises ma Teid õpetada ei taha, küll aga soovin ma Teile korrata vana tõde, et õppige kui segased, sest Teie olete järgmised rahvasaadikud, ministrid, ärimehed, õpetajad, kultuuri- ja ühiskonnategelased, kellel peab olema selge pea ja palju teadmisi,” rõhutas Jüri Ratas.

„Just käesoleval kodanikunädalal kutsun Teid rohkem kaasa mõtlema meie riigile ja rahvale, meie olevikule ja tulevikule, meie olemisele Eestis, Euroopas ja kogu maailmas. Millist Eestit vajab tädi Maali ja millist Eestit vajab Euroopa. Need on tähtsad küsimused, milles Riigikogu liikmena palun teie abi. Tehke oma hääl kuuldavaks Toompeal nii, et see kõlaks siin 85. aasta vanuses Riigikogu hoones vähemalt kuni selle koosseisu lõpuni. Ärge hoidke häid ideid ainult endale, vaid saatke e-kirja või tavakirja teel need Riigikogu liikmetele ja nõudke nende täitmist,” ütles oma tervituskõnes Riigikogu aseesimees Jüri Ratas. 

 „101 last Toompeale” on Lastekaitse Liidu traditsiooniline üritus, mis toimub alates 1991. aastast tähistamaks Eesti ühinemist Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni „Lapse Õiguste konventsiooniga”.

Noortefoorumil esines sõnavõtuga ka Riigikogu kultuurikomisjoni esimees Peeter Kreitzberg.

Noortefoorumi „Kool õpilasele või õpilane koolil?” käigus arutati, kas koolis käiakse ainult numbreid taga ajades ja eksamiteks õppides või tahetakse sealt ka tõeliselt midagi arendavat ja vajalikku saada. Õpilased olid ettevalmistanud suure hulga ettepanekuid juba toimunud eelfoorumitel 4 linnas, millest oli koostatud dokument arutamiseks noorteparlamendis. Noorteparlamendi lõppdokument esitatakse Riigikogule.

Noortefoorumil valiti aasta kõige lapsesõbralikum ühiskonnategelane, kelleks osutus tänavu Ilmar Raag.

Riigikogu pressitalitus

 

 

Tagasiside