Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Esmaspäeval, 25. mail algab Riigikogu konverentsisaalis kahepäevane Euroopa Liidu riikide parlamentide luure- ja vastuluure järelvalvekomisjonide konverents, mis toob kokku eksperdid ja analüütikud 19 riigist. 

Riigikogu julgeolekuasutuste järelvalvekomisjoni esimehe Jaanus Rahumägi sõnul on tegemist kõrgetasemelise konverentsiga, kus esinejate ja osavõtjate hulgas on nimekad julgeolekueksperdid ja analüütikud nii Euroopast kui ka väljastpoolt: „Julgeolekuasutuste parlamentaarsel järelvalvel on oluline tähtsus üldsuse arvamuse kujundamisel julgeolekuteenistuste suhtes nii konkreetses riigis kui ka väljaspool. See on vajalik ka usalduse tagamiseks erinevate riikide julgeolekuteenistuste vahel. Seepärast on arutlusel olevad teemad olulise tähtsusega.“
 
Esinejate hulgas on USA Rahvusvahelise Rakendusteaduste korporatsiooni analüütik professor Frank J. Sparhawk, Šveitsi luureagentuuri direktor Markus R.Seiler, Saksa Liidupäeva G-10 komisjoni esimees Hans de With, Ukraina presidendi juures tegutseva Avaliku Halduse Riikliku Akadeemia liige Georgij Potšeptsov, Euroopa Nõukogu Inimõiguste kohtu liige Rait Maruste. Konverentsil esinevad ka kaitseminister Jaak Aaviksoo, õiguskantsler Indrek Teder, kaitsepolitseiameti peadirektor Raivo Aeg.
 
Konverentsil arutatakse julgeolekuasutuste parlamentaarse kontrolli aktuaalseid probleeme: mittedemokraatlike riikide julgeolekuasutuste tegevust massilise inimõiguste rikkumise tööriistana; parlamentaarse kontrolli kaasaegseid väljakutseid ja nõudmisi; järelvalvekomisjonide suhteid avalikkusega ning Euroopa ühiseid põhimõtteid luure ja vastuluure järelvalves. Konverentsil võetakse lõppdokumendina vastu Tallinna deklaratsioon.
 
Lisainfo: Jaanus Rahumägi, 5177779
 
Riigikogu pressitalitus
 
Tagasiside