Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Eesti Vabariigi põhiseaduse referendumi 15. aastapäeva tähistamiseks toimus Toompea lossi Valges saalis Põhiseaduse Assamblee liikmete mõttevahetus teemal „Kas Eesti parim põhiseadus?” Mõttevahetust juhatas Riigikogu esimees Ene Ergma, kes ütles avasõnavõtus: „Täna viisteist aastat tagasi, 1992. aasta 28. juunil oli meie rahva ja riigi ajaloo üks kõrghetk – 91% toetusega avaldas rahvas tunnustust nii meie põhiseadusele kui ka selle loojatele.” 

Eesti on austanud põhiseadust ja olnud selle muutmisel konservatiivne. „Reeglit – põhiseadust muudetakse üksikjuhul ning mitte mitmeid erinevaid teemasid korraga käsitledes, järgis meie parlament ka tänavu kevadel kui võeti vastu põhiseaduse muudatus, millega tõsteti Eesti kultuuri ja rahvusliku identiteedi kandjana esile ka eesti keel,” märkis Ergma. 

„Põhiseadus on meie inimeste vastu helde – selle põhiõiguste, vabaduste ja kohustuste peatükk hõlmab mahtu, mis moodustab rohkem kui veerandi selle kogu mahust. Põhiseaduse teksti autorite püüd on olnud selgelt tagada Eesti Vabariigis võimalikult ulatuslik üksikisiku õiguste kaitse.  Inimeste põhiõigused ja -vabadused on põhiseaduses sellist kajastamist leidnud, et ka tänases päevas on see kataloog üsnagi ajakohane,” rõhutas Riigikogu esimees. 

Ergma luges ette Vabariigi Presidendi Toomas Hendrik Ilvese läkituse mõttevahetusest osavõtjatele.

Ettekannetega esinesid Tõnu Anton ja Jüri Adams.

Nii ettekannetes kui ka sellele järgnenud sõnavõttudes vaadati tagasi Põhiseaduse Assamblee tegevusele ja põhiseaduse loomeprotsessile. Mõttevahetuse käigus võtsid sõna Lauri Vahtre, Vardo Rumessen, Arvo Sirendi, Enn Tarto, Vello Salum ja Viktor Korrovits.

Riigikogu pressitalitus 

Tagasiside