Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu aseesimees Jüri Ratas ja Eesti Põllumajandusmuuseumi direktor Merli Sild avasid täna Riigikogu hoone vestibüülis Eesti Põllumajandusmuuseumi näituse “Leib on talu peremees”. „Tüdruk võtab ahjust leiba, sooja leiba — mõtelge!” luges Jüri Ratas Eesti luuleklassiku Juhan Liivi luuletust Rändaja, lisades, et eesti rahvas on leiba alati pühaks pidanud.

Näitus tutvustab eestlaste rahvussümbolit rukist ja üht olulisemat rahvustoitu – rukkileiba. Ekspositsioon annab ülevaate rukkikasvatusest ja rukkileiva jõudmisest meie toidulauale. Näitusel on erilist tähelepanu pööratud rukkileiva ajaloole ning sellega seotud uskumustele, kombestikule ja järjepidevusele. Tutvuda saab rukki kasvatamise ajalooga – maaharimine, viljakülvamine ja -koristus, rehepeks, rukkiteradest jahu jahvatamine, leiva küpsetamine. Eksponeeritakse esivanemate viljakoristusriistu, leivataigna tegemiseks vajalikke töövahendeid ja anumaid.
 
Näituse kuraator Põllumajandusmuuseumi osakonnajuhataja Mare Viiralt andis põgusa ülevaate leivateo ajaloost. Rukkileiva nimel on meie esivanematel tulnud palju vaeva näha ja rasket tööd teha. Kõnekäänd „teenib leiba”, tähendas teenib elatist, „leib on majas” – elatis on olemas, nälga pole vaja karta. Needki sententsid viitavad leiva kujunemisele eestlaste elu järjepidevuse üheks sümboliks. Rukkileib on eestlasi toitnud, meie tõekspidamisi ja arusaamu kujundanud vähemalt 10 sajandit.
 
Muuseumi direktor Merli Sild tutvustas huvilistele muuseumi tööd ning käimasolevaid ja kavandatavaid projekte.
 
Näituse avamisel pakuti kohapeal küpsetatud kosutavat esivanemate traditsioonilist rukkileiba ning anti soovijatele näitlik õppetund rukkileiva valmistamisest.
Ekspositsiooniga saab tutvuda veel ka märtsikuus.
 
 
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside