Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogus on väljapanek Balti Assamblee kirjandusauhindade laureaatide raamatutest läbi aegade.
 

Riigikogu aseesimees, Balti Assamblee president Laine Randjärv rõhutas kolme Balti riigi kirjanduse-, kultuuri- ja teadussaavutuste üksteisele tutvustamise tähtsust. „Balti  Assamblee kirjandus-, kunsti ja teadusalaste auhindade jagamine on alati paelunud Balti riikide avalikkuse tähelepanu. See on hea võimalus tutvustada üksteise kultuurielu. Konkurents on olnud tihe, mistõttu on ka laureaadi tiitel hinnatud aunimetus,“ ütles Randjärv. 

Tänavune Balti Assamblee kirjandusauhinna laureaat on Peeter Sauter, kes sai selle romaani “Ära jäta mind rahule” eest. 

Balti Assamblee auhind asutati 1993. aastal. Seda on välja antud juba 20 aastat. Auhind asutati, et kinnitada Balti riikide vastastikust huvi rahvusliku identiteedi ja rahvaste eneseväärikuse säilitamise vastu, tunnustada väljapaistvaid kirjandus-, kunsti- ja teadussaavutusi ning tugevdada Baltimaade sidemeid erinevates eluvaldkondades. 

Balti Assamblee kirjandusauhind antakse igal aastal Balti Assamblee istungjärgul silmapaistvale autorile romaani, näidendi, luule-, novelli- või esseekogu või muu kirjandusteose eest, mis on kirjutatud kas eesti, leedu või läti keeles. Teos peab olema esmakordselt avaldatud viimase kolme aasta jooksul. 

Aastatel 1994 – 2014 on Eesti autoritest auhinnaga pärjatud 1994. aastal Emil Tode romaani „Piiririik” eest , 1997. aastal Jaan Kaplinskit kolme viimase aasta esseistika ja luule eest; Jaan Krossi 1999. aastal romaani „Paigallend” eest, Jaan Tättet näidendite „Palju õnne argipäevaks!” ja „Sild” eest aastal 2002, Hasso Krulli eepose „Meeter ja Demeeter” eest aastal 2005, Ene Mihkelsoni luulekogu „Torn“ eest aastal 2010. 

Toompea lossis väljapandud 25 raamatust koosneva näituse kujundas Uku-Kristjan Küttis. Eksponeeritud on kõigi kolme Balti riigi auhinnatud raamatud. 

Neljapäeva õhtul kell 20 toimub Estonia kontserdisaalis nii tänavuse kirjandusauhinna kui ka kunsti- ja teadusauhinna ning innovatsiooniauhinna üleandmise pidulik tseremoonia. 

Riigikogu pressiteenistus

 

Tagasiside